SON DAKİKA

PAÜ ALZHEİMER HASTALARI İÇİN PROJE HAZIRLADI

Bu haber 11 Ocak 2020 - 14:23 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ)’nün yürütücüsü olduğu, “Unuttuysan Tıkla/ Click Me, If, You Forgot” projesi kapsamında geliştirilecek REMEM mobil uygulaması ile Alzheimer ve bunama (demans) hastaları ile onların bakımını üstlenen kişilerin hayatları kolaylaşacak.

Türkiye Ulusal Ajansı ve AB Erasmus + programı tarafından desteklenen, Pamukkale Üniversitesi’nin yürütücülüğünde, Kırklareli Üniversitesi, İtalya’nın sivil toplum kuruluşlarından biri olan Cosvitec, Romanya’dan Cluj-Napoca Teknik Üniversitesi ve Denizli İnovasyon Derneği tarafından geliştirilen “Unuttuysan Tıkla/Click Me, If You Forgot: REMEM Projesi’nin ilk toplantısı PAÜ Teknoloji Fakültesi Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantıya, Pamukkale Üniversitesi adına Proje Yürütücüleri; Teknoloji Fakültesi Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Arzum Işıtan, Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin Kapıkıran, Teknoloji Fakültesinde Görevli Bilgisayar İşletmeni Osman Han Arslan, projede yer alan öğrenciler, proje ekibinde yer alan üniversitelerin temsilcileri ile Denizli İnovasyon Derneği Başkanı Şaban Varol ve yetkililer katıldı.

Toplantıda ilk olarak katılımcı üniversiteden yetkililer, üniversite ve ülkelerini tanıtan sunum gerçekleştirdi. Daha sonrasında toplantı, Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Arzum Işıtan’ın projenin amacı ve projeye ilişkin süreci özetlediği genel sunum ile devam etti.

Sunumda Dr. Öğr. Üyesi Işıtan, projenin amacını; Alzheimer ve bunama (demans) hastalığı ile mücadele eden kişilerin ve onların bakımını üstlenen bakıcı ve yakınlarının günlük hayatlarını kolaylaştırmak olduğunu belirtti. Dr. Öğr. Üyesi Işıtan, proje kapsamında geliştirilecek mobil uygulama ile bu hastaların bakımını üstlenen kişiler için de eğitici bir rehber oluşturmanın yanında, hastaların da içerisinde hastaya özel mazisine ilişkin fotoğraf ve videolarla geçmişini ve kişileri hatırlayabilmesini, bellek geliştirici oyunlar ile hastalığın seyrinin yavaşlatılabilmesini hedeflediklerini belirtti.

İlk toplantısına PAÜ’nün ev sahipliği yaptığı “Unuttuysan Tıkla/ Click Me, If, You Forget” Projesi, kapsamında, farklı ülkelerden katılımcı üniversitelerde toplam beş toplantı gerçekleştirilecek. Projenin 2021 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com