SON DAKİKA

MAĞAZALAR TEHLİKE SAÇIYOR!

Bu haber 28 Aralık 2019 - 11:22 'de eklendi ve 52 views kez görüntülendi.
960x100 px

Haber Merkezi

Denizli Tekden Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları mütehassısı Uz. Dr. Ali Yaşar, giyim mağazalarında kıyafet denerken cilt hastalıklarının bulaşma riskinin olduğunu belirtti. Yaşar, “Bakteriyel cilt enfeksiyonları sonrasında da bazen böbrekler, bazen kalbi tutan problemler ortaya çıkabiliyor” dedi.

Denizli Tekden Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları mütehassısı Uz. Dr. Ali Yaşar, alışveriş merkezlerinde veya çeşitli mağazalarda birçok insan kıyafetleri denediği için çeşitli cilt hastalıklarının bulaşma riski olduğunu belirtti. Özellikle son 6 aydır Türkiye’de uyuz salgını olduğunu ve mantar hastalıkları tedavi edilmezse, ciddi boyutlara ulaşabileceğini belirtti.

“DENEDİKTEN SONRA DUŞ ALIN”

“Kıyafetleri mecburen deneyerek alıyoruz, fakat hemen arkasından riskleri ortadan kaldırmak için önlem alabiliriz” diyen Yaşar, “Örneğin eve gidince hemen duş alabiliriz. Duş sırasında anti bakteriyel duş jelleri kullanılabilir.  Olası bir bulaşıcı hastalıktan cildimizi korumuş oluruz. Eğer buna rağmen vücutta bir süre sonra kaşıntı, kızarıklık gibi çeşitli belirtiler de olacak olursa tabii ki bir hekime başvurmak gerekiyor. Çok kısa temaslarda uyuz bulaşabilir” dedi.

BÖBREKLER VE KALP ZARAR GÖREBİLİR!

Kaşıntı kızarıklık oluştuğunda uzman bir hekime gidilmemesinin doğuracağı sonuçlardan bahseden Yaşar, “Bu hastalıkları ihmal edersek yakın çevremize bulaştırırız. Özellikle tedavi edilmezse uyuz da bakteriyel enfeksiyonlar olaya eklenebiliyor. Bakteriyel cilt enfeksiyonları sonrasında da bazen böbrekler, bazen kalbi tutan problemler ortaya çıkabiliyor. Olası risklerin yüksek olması nedeni ile ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Mantar ise normalde kremle tedavi ettiğimiz bir hastalık olsa da ciltte ilerleyerek bazen tedavisi zor hale gelebiliyor. Uzun süre ağızdan karaciğere dokunacak hapları hastanın kullanması gerekebiliyor. Bu da tabii ki tedavide bizim için zorluk oluşturuyor. Hasta içinse kullanacağı ilacın yan etkileri gibi maruz kalacağı riskler oluşuyor” ifadelerine yer verdi.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com