SON DAKİKA

KENAN EVREN’İ SİLMEK (02.12.2019)

Bu haber 02 Aralık 2019 - 7:22 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.

TBMM’deki bütün partiler, 12 Eylül cuntasının lideri 7nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ismini bütün okul, cadde, sokak, köy mahalle ve ilçelerden silinmesinde anlaştılar. Bu haberi okuyunca hem üzüldüm hem sevindim.

Önce neden üzüldüğümü açıklayayım; Kenan Evren 12 Eylül cuntasının lideri, devrin Genelkurmay Başkanı idi. 12 Eylül Türkiye demokrasi tarihi için kara bir lekedir. İyi güzel de bu kara lekenin sorumlusu sadece Kenan Evren ve TSK mıdır? Birbirinden nefret eden, cenazede bile bir araya gelemeyen Demirel ve Ecevit’in hiç mi günahı yoktur. Kenan Evren’e “Paşam müdahale et, biz sorunu çözemiyoruz” diyen milletvekilleri çok mu masumdur. (Merak edenler Kenan Evren’in hayatını yazdığı kitabı okusun)

Kenan Evren’in 1982 anayasası milletten %92 oyu alırken kimsenin başına silah dayanmadı. Ben de anayasaya evet oyu verdim, çünkü asker olarak bile can güvenliğimiz yoktu. Anayasa oylanırken Evren’in Cumhurbaşkanı olacağını bilmiyordum, bilseydim de oyum değişmezdi. Evren cuntası ülkeyi iyi yönetti, terör bitti, enflasyon iyice düştü. Evren’e yöneltilen en büyük eleştiri, sıkıyönetim mahkemelerinde 230 bin kişinin yargılanması, 650 bin kişinin göz altına alınmasıdır. Ne hikmetse hiç kimse Öğretmen Evlerinin cunta döneminde yapıldığını söylemez.

Evren’in bence en büyük hatası kendinin imam çocuğu olduğunu söyleyerek dini söylemelerine ağırlık vermesi, sağı korurken solu perişan etmesidir. Sağa verilen tavizler o zihniyetin iktidar kapısını açmıştır. “Yiğidi öldür, hakkını yeme” demiş atalarımız, kimse Evren’e hırsız, menfaatçi diyemez. (gelin devrin siyasetçileri ile kıyaslayın) Son yıllarında defalarca karşılaştım, misafir ettim, üzgün ve perişan durumdaydı. Onun ifadesi ile “Bu ihtilali niçin yaptık, netekim” der gibiydi.

Siyasetçilerin ve onların yakınlarının isimlerinin sokaklara, kurumlara verilmesine karşıyım. Başka bir siyasi iktidar işbaşına gelince tabelalar değişiyor. Hatta şehitlerin isimleri bile kaldırılıyor. Ülke yap-boz tahtası gibi. Bu kötü alışkanlık tarihi isimlerin de unutulmasına sebep oluyor. Pamukkale, Hierapolis olarak kalsa kıyamet mi kopardı? Laodikya ismi kimseyi rahatsız etmiyor, değiştirilmesine gerek var mı? 

(02.12.2019)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com