SON DAKİKA

SOSYAL MEDYA SAĞLIĞIMIZI BOZDU (29.11.2019)

Bu haber 29 Kasım 2019 - 7:25 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.

Türkiye’de neredeyse herkesin kullanmaya başladığı sosyal medya ve bu mecrada paylaşılan abartılı yaşam görselleri bir çok sorunu da beraberinde getirdi. Bilgisayar ve internete en hızlı giriş yapan ülkelerden biri olan Türkiye’de neredeyse herkesin kullanmaya başladığı sosyal medya ve bu mecrada paylaşılan abartılı yaşam görselleri bir çok sorunu da beraberinde getiriyor.

Bir çok kişide psikolojik sorunlara neden olan ‘sosyal medyadaki abartılı yaşam’ görsellerinin bilinçli kişiler tarafından aldırış bile edilmemesini tavsiye ediliyor. İnsanların başkalarının yaşamlarını göre göre kendi yaşamlarından mutlu olamaz hale geldiğini ve herkesin kendinden bir üst konumdaki kişilerin yaşamına özenmesinin aslında psikolojik bir sıkıntı olduğunu belirten uzmanlar, herkes yaşadığı ile mutlu olmaya baksın görüşünde.  Sosyal medyada paylaşılan ve sanal olan bu hayatların insanlar üzerinde psikolojik sorunlara neden olduğu görünmekte.

Türkiye’de yılda yaklaşık olarak 9 milyon kişi ruh ve sinir hastalıkları nedeniyle doktora başvuruyor. İnsan yaşamında huzur ve kalitenin artmasına ve eskiye göre insanların daha rahat yaşamasına rağmen intihar vakalarının her geçen gün artmasının bir nedenide sosyal medya.  Abartılı hayatlar gençleri tehdit ederken, birçok suça yönelik özendirici davranışlarda sosyal medya üzerinden insanlara empoze ediliyor.

Kısa sürede hayatımızın her alanına giren ve adeta bizleri kendimizden uzaklaştıran bu sanal hayat, ilerleyen yıllarda önemli bir sorun haline gelecek. Günümüzde artık birçok savaş internet üzerinden yapılıyor. Bu savaşların başında siber saldırılar gelirken, ikinci sırada da sosyal medya yer alıyor. Şuanda dünya genelinde önemli bir sorun haline gelen bu durum için ise acilen önlem ve gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor.

(29.11.2019)

Ümit Bilgiç
Ümit Bilgiçbilgicart2@hotmail.com
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com