SON DAKİKA

İHRACAT 3,5 MİLYON DOLARA YAKLAŞTI

Bu haber 27 Kasım 2019 - 12:39 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.

DTO Başkanı Erdoğan Denizli’nin yıllık 3,5 milyar dolara yaklaşan ihracatı ile Türkiye’de ilk on şehir arasında olduğunu söyledi.  Erdoğan , “175 ülkeye, 2 bin 300 çeşit ürün ihraç eden Denizlimiz başta AB olmak üzere ABD,  Çin, Japonya, İngiltere ve Güney Afrika gibi farklı coğrafyalardaki büyük ülke yatırımcılarının gözdesi haline geldi” dedi.

Denizli Ticaret Odası 2019 yılı 2’inci komite müşterek toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli ekonomisi, ticari hayatı ve Denizli Ticaret Odası’nın faaliyetleriyle ilgili bilgiler verdi.

“İHRACATIMIZ, YILLIK 3,5 MİLYAR DOLAR’A YAKLAŞTI”

Denizli’nin, ihracata dayalı bir şehir olduğunu hatırlatan DTO Başkanı Erdoğan, “İhracatımız, yıllık 3,5 milyar dolara yaklaştı. 1 milyonu aşan nüfusuyla, limanlara yakınlığıyla, bölgesel lojistik merkezi olmasıyla dikkat çeken ilimiz, Türkiye’de ihracatta ilk 10 şehir arasında.175 ülkeye, 2300 çeşit ürün ihraç etmekteyiz.62 ülkeye 125 çeşit tarım ürünü vetarımsal ürün işleme makinaları gönderiyoruz.55 farklı ülkeye kuruyemiş işleme makinaları, 21 ülkeye mermer ve doğal taş işleme makinaları satıyoruz. Turizmde, iller arasında 5’inci sıradayız.” dedi. 93 yıllık oda tarihinde, 2 yıl öncesinde 56 olan yabancı ortaklı firma sayısının 175’e ulaştığını da dile getiren Başkan Erdoğan, “Denizli’miz, Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya, İngiltere ve Güney Afrika gibi farklı coğrafyalardaki büyük ülkelerden yabancı yatırımcıların gözdesi haline geldi.” diye konuştu.

“ÜYELERİMİZE, KİŞİSEL VE MESLEKİ

GELİŞİM EĞİTİM İMKÂNI SAĞLIYORUZ”

Üyelerine, geçen yıl hazırladığımız bir takvim dahilindeözellikle bu yıl, yoğun bir şekilde bilgi ve danışmanlık hizmeti verdiklerini de vurgulayan Başkan Erdoğan, “Hem üyelerimize hem de vatandaşlarımıza, kişisel ve mesleki gelişim eğitimleri imkânı sağlıyoruz. Yıl boyunca,KOSGEB destekli girişimcilik eğitimi veriyoruz. Son 1 yılda, 2.300 kişiyi mezun ettik. Türkiye’nin, nüfusa oranla en çok girişimcilik eğitimi düzenleyen illerinden biriyiz. Kursumuzu bitirenlerden %12’si iş yerini kurdu; istihdam sağladı.Ayrıca, moda ve tasarım eğitimi düzenledik. Tekstilin anavatanı olan şehrimizi,moda ve tasarımın merkezi haline getirmek istiyoruz. Isı, ses, ışık ve nem yalıtımı eğitimi verdik.Ve bu, 198.000 Euro hibe bütçeli, tamamladığımız bir Avrupa Birliği projemizdi. Halk Eğitim Müdürlüğüyle birlikte,uzman kaynakçılık kursu açtık.” şeklinde konuştu.

“TEKNİK TEKSTİLE DÖNÜŞÜM

PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

En önemli hizmetlerinden birinin, üyelerini KOSGEB desteğiyle, yurt içi ve yurt dışı fuarlara göndermek olduğunu aktaran DTO Başkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de, en çok KOSGEB desteği alan odalardan biriyiz. Sadece son 1 yıl içinde, 323 üyemizi yurtdışı fuar ve iş gezisi etkinliğine,1160 üyemizi de yurt içinde düzenlenen fuar ve iş gezilerine götürdük.Üyelerimizin, yurt genelinde farklı sektörlerde ve adreslerde özel indirimden faydalanmaları için Denizli İndirim Programı’nı başlattık. Ülkenin dört bir yanında, 11 farklı sektörden140 adreste üyelerimize özel indirim sağladık. En önemlisi ise, Avrupa Birliği’nden 5 milyon Euro bütçeli, tamamı hibe destekli Denizli’de teknik tekstile dönüşüm projemizi hayata geçiriyoruz. Denizli Organize Sanayi Bölgemizde 1000 metrekare kapalı yerimizi ayarladık. İsteyen, yenilikçi ürünler için burada çalışıp, prototip yani numune üretim yapabilecek.Bunun için gerekli modern bir makina parkı oluşturacağız.Hibe miktarı ve içerik bakımından Denizli tarihinde bir ilk olan projemizi,başlama aşamasına kadar getirdik. Projemiz, başvuran 500 proje arasından desteklemeye layık görülen ülkemizdeki sadece 2 oda ve borsanın projesinden 1’i oldu.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    http://www.buyuksehirhaberi.com
    http://www.satkirala.com
    http://wwwgazetesehir.com