SON DAKİKA

PLAKAYA ULAŞMAK (13.11.2019)

Bu haber 13 Kasım 2019 - 7:46 'de eklendi ve 96 views kez görüntülendi.

Süper Ligde 2019-2020 Sezonunun üçte birlik kısmı geride kaldı.

Son 5 sezona bakıldığında, liderlik koltuğunda oturan takımın en az puan topladığı 11.haftayı geride bıraktık. Geçmiş sezonlara oranla mücadelenin daha yoğun olduğu, zirve ve düşme hattındaki takımların arasındaki puan farkının açılmadığı bir sezon yaşanıyor.

İki maç kazanan üst sıralara göz kırparken, iki maç kaybeden düşme hattının sıcaklığını hissediyor. Üst üste 3-4 maç kazanan takım sayısı çok az. Daha şimdiden birçok kulüp devre arasını iple çeker hale geldi. Çünkü hedefine ulaşabilmek için transfer sezonunun açılmasını 4 gözle bekliyor.

Yukatel Denizlispor transfer ajandasını erken açan takımlardan biri. Zira Beşiktaş maçı sonrası açıklamalarında bu konuya değinen teknik direktör Mehmet Özdilek, mutlaka takviye yapacaklarını ifade etti. Özdilek, maç sonrası yaptığı açıklamalarda ilk 3, ilk 5 gibi hedefler yerine, yeni çıkmış bir takımın bu ligde birkaç sezon kalmayı başarmasının gerekliliğine de vurgu yaptı. ‘Süper Lige çıkan takımların 3’te 2’si düşüyor’ diyerek bana göre hem yönetime hem camiaya ‘Ligde kalmayı başarmalı ve sonraki sezonlara daha planlı ve ekonomik olarak güçlü girmeliyiz’ mesajı verdi. Bu konuda söylediklerine katılıyorum. Ekonomik olarak ayakları üzerinde duran bir kulüp yapısına kavuşulmadığı, oyuncu yetiştirilmediği, orta ve uzun vadeli planlar yapılmadığı sürece üst sıralarda yer bulmak zor. Başarılsa bile bu bir sezonluk olur ve hiçbir anlamı olmaz.

Ancak Mehmet Özdilek’in açıklamalarında katılmadığım noktalar da var. Her geçen hafta üzerine koyarak gitmeye başladıkları, istatistiklerin bunu doğruladığı gibi. 4 Haftadır takımın başında olduğunu ve 2 büyük (Fenerbahçe ve Beşiktaş) maç oynadıklarını hatırlattı. Ne Fenerbahçe ne de Beşiktaş maçları büyük takım maçlarıyla oynanmış maçlar değildi bana göre. İki takım da belki sezonun en kötü futbolunu oynadılar. Gençlerbirliği ve özellikle Sivasspor maçında ortaya konulan futbolla ilgili yazacaklarımızı yazmıştık. Denizlispor üstüne koyarak gitmiyor. Hatta hem mücadele hem de skor anlamında sezon başını aratır durumda.

Yukatel Denizlispor’un sezon sonunda sıkıntı yaşamaması için öncelikle ilk yarıda 20 veya üzerinde bir puan toplaması gerekir. Son 5 sezonda ligde kalma barajının 36-37 olduğu düşünüldüğünde, 20 puanın bulunmasının gerekliliği daha net ortaya çıkıyor. Yani ilk yarıda en azından plakaya ulaşılmalı.

Çünkü ikinci yarı ilk yarıdan daha çetin geçecek.

(13.11.2019)

Altay Varol
Altay Varolaltayvarol@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com