SON DAKİKA

CİĞERİ KİM YEDİ? (11.11.2019)

Bu haber 11 Kasım 2019 - 6:56 'de eklendi ve 135 views kez görüntülendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak AKP sayesinde Türkiye’de her hanenin gelirinin tam 3 kat arttığını belirterek “Satın alma gücünde dünya on ikincisiyiz” demiş.

İşsizliğin rekor kırdığı, enflasyonun iki haneli olduğu bir ülkede hane gelirinin 3 kat artması imkânsızdır. Ancak bakanı yalancı çıkartmayalım AKP döneminde gelir 3 değil, 13 hatta 23 kat aratanlar vardır ama bunlar toplumun geneli için geçerli sayılmaz. Durumun böyle parlak olmadığını kendimden örnek vererek anlatayım. Yeni bir şeyler alamaya ya da borçlanmaya korkuyorum, çünkü yarın ne olacağı belli değil. Gelirimiz öyle söylendiği gibi artmadığı gibi hep enflasyonun altında kalarak daha da eridi.

Maliye Bakanının söyledikleri Nasrettin Hoca’nın meşhur kedi- ciğer fıkrasını hatırlattı, hafıza tazeleyelim;

“Nasreddin Hoca, bir sabah evden çıkarken ‘‘Hanım canım çekti, bu akşam güzel bir ciğer yahnisi yiyelim, ben ciğeri alır sana yollatırım” demiş.

Kasaptan iki okka ciğer alıp eve göndertmiş. Hocanın hanımı, yahniyi hazırlayıp pişsin diye ocağın üstüne koymuş. O arada iki çift laf etmek için komşuya geçmiş. Ama çeneye dalmış. Ateşte yemek olduğunu unutmuş. Birden hatırlayıp telaşla eve dönmüş; bir de ne görsün, ciğer yahnisi kömür olmuş. Tabii çok üzülmüş. Üstelik kocasından laf işiteceğinden, içini bir korku almış.

Akşam hoca, daha kapıdan girer girmez ‘‘Hanım hazır mı ciğer yahnisi? Karnım da çok aç, getir de yiyelim” diye gürleyince eli ayağına karışmış. ‘‘Hoca efendi, yolladığın ciğerleri nankör kedi yedi” diye yalanı kıvırtıvermiş. Hoca, durumda bir anormallik olduğunu sezinlemiş. Gel pisi pisi, deyip kediyi yanına çağırmış. Sonra hayvanı ense derisinden tutup havaya kaldırmış. ‘‘Hanım söyle bakalım” demiş, ‘‘Şu havaya kaldırdığım kedi, gelse gelse iki okka gelir. Eğer elimdeki şey kediyse, ciğer nerede? Yok bu şey ciğerse, kedi nerede?”

Eğer gelirimiz 3 kat arttıysa acaba nerede?

Bu Maliye Bakanımız umut dağıtmakta emsalsiz. Bakanımız Ekim ayı rakamlarıyla TÜFE’de (tüketici fiyat endeksi) son 3 yılın en düşük enflasyon seviyesini yakalandığını belirtti. TÜİK’e göre enflasyon yıllık bazda %8,55 olmuş. Devletin yaptığı zamların %20’nin üstünde olduğu bir ortamda enflasyonun %8,55 olarak gösterilmesi inandırıcı değil. Rakamlarla oynayarak enflasyonun düşük gösterildiği kanaati gittikçe yaygınlaşıyor.

Eğer enflasyon %8,55 ise, devletin kendi kontrolünde olan mal ve hizmetlere en fazla %10 zam yapması gerekmez miydi?

(11.11.2019)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com