SON DAKİKA

YİNE ALDATILDIK MI? (08.11.2019)

Bu haber 08 Kasım 2019 - 7:41 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.
960x100 px

Milli Savunma Bakanlığı son 24 saatte terör örgütünün 11 taciz, saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu saldırılara misliyle karşılık verilmiş.

Barış Pınarı operasyonunda hedef, Suriye-Türkiye sınırının 480 km’lik bölümünde 30 km derinliğinde bir bölgeyi teröristlerden temizlemek ve oraya 2 milyon Suriyelinin dönmesini sağlamaktı. Ancak ABD ve Rusya’nın baskısıyla sadece 120 km genişlik ve 30 km derinlikte (Tel Abyad ve Resulyan arası) sıkışıp kaldık. Hem ABD hem de Rusya PYD/PKK’nın 30 km derinliğe çekileceğini garanti etmelerine rağmen, teröristlerin çekilmediği yaptıkları tacizlerden anlaşılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, birliklerimize saldırı olursa harekâtın kaldığı yerden devam edeceğini açıklamıştı. Bu tacizler karşısında hareketsiz kalmamız kafalardaki soru işaretini büyütüyor.

Soçi Mutabakatı sonrası Rus yetkililer “PYD/PKK şartlara uymazsa kendilerinin aradan çekileceğini” söylemişlerdi. Aynı Rusların bırakınız oradan çekilmeyi PYD/PKK ile birlikte hareket ettikleri, onlara silah ve malzeme yardımı yaptıkları ortaya çıktı. Suriye’den askerlerimi çekiyorum diyen ABD ise petrol bölgelerine yeniden asker göndermeye başladı. Biz Suriyeli sığınmacılarla nasıl başa çıkacağımızı düşünürken ABD ve Rusya Suriye’den pay kapma derdinde.

Rusya ile sınırımızdan 7-10 km derinlikte belirli bölgelerde araçlı devriye faaliyeti yürütüyoruz. Bu olay TV’lerde başarı gibi aktarılıyor. Devriye, kontrol noktaları veya hâkim bölgeler arasındaki boşlukları kapatmak için kullanılan bir yöntemdir. Devriye süreklidir, günde bir defa düğün konvoyu gibi devriye çıkarmanın hiçbir yararı yoktur. Sadece göz boyamadır. Belirli güzergâh üstünde hareket eden devriyenin o bölgenin derinliklerinde ne olup bittiğini anlaması da mümkün değildir.

ABD ve Rusya PYD/PKK’ya açık destek veriyor, bizi oyalıyor. İktidarımız Suriye yönetimi ile doğrudan görüşmeyi kabul etmiyor. Bu şartlar altında Barış Pınarı Harekâtında istenen hedefe ulaşılması imkânsızdır. Suriyeli sığınmacıların geri dönüşü sağlanamayacağı gibi bölgedeki askeri harcama da giderek yük olmaya başlayacaktır.

Suriye’de çıkar yol, Suriye hükümeti ile anlaşıp Suriye içerisindeki tüm askerlerimizi ve ünitelerimizi geri çekmekten geçiyor. Çünkü Suriye bir bataklık, kaldıkça daha derine batacağız. Zararın neresinden dönülse kardır.

(08.11.2019)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com