SON DAKİKA

PETROLÜ ELLER ALDI (07.11.2019)

Bu haber 07 Kasım 2019 - 6:59 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

Suriye’de ABD ve Rusya, leşe üşüşmüş akbabalar gibiler. Rusya Esad’ın iktidarda kalmasını sağlayarak Akdeniz’de deniz üssü elde etti. Sıcak denizlere inmek Rusya’nın Çar Petro’dan beri en büyük hayali idi, nihayet gerçek oldu.Bunun yanında bir de Hmeymim’de hava üssü kurarak Suriye’ye iyice yerleşmiş oldular. Bu üslerin 45 yıllığına verildiği söyleniyor ki; Rusya’nın artık Suriye’den çıkma ihtimali yok gibi.

Rusya deniz ve hava üssü elde etti, başka isteği yoktur sanıyorduk ki, fena yanılmışız. Rusya ve Türkiye arasında yapılan Soçi mutabakatında Kamışlı bölgesine ayrıcalık tanındı. Yani Türk askeri oraya giremeyecek. Önce burada Kürtlerin yoğun nüfusu nedeniyle böyle bir karar alındı sanılıyordu, meğerse konu petrolmüş. Rusya Kamışlı’daki petrol bölgesinin kontrolünü Türkiye’ye kaptırmak istememiş.

Ben Mardin’de görev yaptım. Nusaybin ilçesinin karşısında at başı denen petrol kuyuları çalışıyordu. Bizim tarafta ise kuyular açılmış, ekonomik olmadığı gerekçesiyle kapatılmıştı. Şimdi o kuyular ne durumdadır bilmiyorum. Bizim kuyularla Suriye kuyuları arasında sadece mayın tarlası var. 

Suriye’den çekiliyormuş gibi yapıp Deyrizor bölgesindeki petrol kuyularına yerleşen ise ABD. Başkan Trump petrolü sevdiğini söylüyor ve Suriye petrollerini Kürtlerle birlikte korumaktan bahsediyor. ABD’nin Suriye’den çekiliyor gibi yapıp Deyrizor bölgesine asker yığması ve bölgedeki PYD/PKK’yı koruması hep petrol için. Rusya, bu nedenle ABD’yi Suriye petrollerini çalmakla yani hırsızlıkla itham ediyor.

Rusya ve ABD Suriye’nin doğal kaynaklarını paylaşma peşinde iken 5 milyon sığınmacı bize kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan sığınmacılar için köyler, kasabalar inşa etmekten söz ediyor ama para verecek devlet yok.

Sonuç olarak petrol ABD ve Rusya’ya, 5 milyon sığınmacı bize kaldı. Dünya düzeni maalesef böyle, hep güçlü olanlar kazanıyor.

(07.11.2019)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com