SON DAKİKA

“KAZANIMLARI KAYBETMEMEK İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Bu haber 01 Kasım 2019 - 8:37 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, bundan 97 yıl önce saltanatın kaldırılarak, kula kulluk döneminin sona erdiğini ve egemenliğin saraydan alınıp millete verildiğini söyledi. Akbaba, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve milletin temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Parti olarak 97 yıl önceki kazanımları kaybetmemek için mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.

1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılarak egemenliğin saraydan alınıp millete verildiğini belirten Mahir Akbaba, “Saltanatın kaldırılması demokrasi mücadelesinin en önemli kilometre taşlarından birisidir. Cumhuriyet’in ilanı da bu büyük devrimi taçlandırmıştır” dedi.

Ülkemizde demokrasinin vazgeçilmezliği ve Cumhuriyet´in faziletinin son dönemlerde kendini her zamankinden daha fazla hissettirdiğini belirten Akbaba, “Birlikte hukuku ve parlamenter rejimi yeniden etkin kılmak zorundayız. Son yıllarda maalesef saltanat anlayışının belirtilerinin devam ettiğini görmekteyiz. CHP olarak 97 yıl önce kazanılan hakları korumak ve demokrasimizi daha da ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Saltanatın kaldırılması, Cumhuriyetin ilanı ve ardından hilafetin kaldırılması Türk Milletine tarihte yeni bir dönem açmıştır. Yeni Türkiye Cumhuriyeti´nin temelleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından atılmıştır. Saltanatın kaldırılması, karanlık bir devri sonlandıran en önemli hamledir. Bu hamle, egemenliğin millete ait olduğunun ve Anadolu halklarının tüm kültür ve inançlarıyla bu toprakların asıl sahipleri olduğunun resmi olarak kabul edilmesidir” diye konuştu.

Akbaba açıklamasında,”İçerisinden geçtiğimiz korku imparatorluğu ve karanlık günlerden çıkış yolu olarak milletin iradesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi´ni sorunlarımızın çözümü için tek adres olarak görüyoruz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin ve çağdaş Türkiye´nin kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ve dava arkadaşlarını saygıyla ve özlemle anıyoruz. Bu adımı atan devrimci cesareti kutluyoruz” dedi.

Av. Mahir AKBABA

CHP DENİZLİ İL BAŞKANI

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com