SON DAKİKA

BELEDİYELERİ RAHATLATACAK DÜZENLEME

Bu haber 23 Ekim 2019 - 8:08 'de eklendi ve 113 views kez görüntülendi.

Hükümet tarafından hazırlıkları süren Büyükşehir Belediyesi Taslağı ile büyükşehirlerin yükleri hafifletilecek ve büyükşehirlerde belediyeler merkez ve taşra olarak ikiye ayrılacak. Yapılacak olan düzenleme ile merkeze uzak ilçelerdeki birçok hizmeti büyükşehir belediyesi yerine ilçe belediyesi yürütecek. Düzenleme ile taşra belediyelerine ayrı bütçe verilecek.

 

Büyükşehir Belediyelerinin yükünü azaltmak ve merkeze uzak ilçelerdeki hizmetlerin daha rahat yürütülmesi amacıyla hükümet, belediyeler ile ilgili yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Hükümet tarafından hazırlanan Büyükşehir Belediyeleri Taslağı’na göre büyükşehir belediyesi illerde belediyeler merkez ve taşra olmak üzere ikiye ayrılacak.

 

İMAR YETKİSİ

İmar planı hazırlamakta esas yetkili belediye meclisleri olacak. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resen plan yapma ve kontrol yetkisi olacak. TOKİ, Özelleştirme İdaresi gibi imar yetkisi olan kurumlardan bu yetki alınacak. Bakanlık ise yetkisini okul, kamu binası, kaymakamlık binası yapımı gibi zorunlu hallerde kullanacak.

 

YENİ GÖREV VE BÜTÇE

Büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki görev ve yetki ihtilafları giderilecek. Belediyeler ‘merkez ve taşra’ olarak ikiye ayrılacak. Merkeze uzak taşra belediyeleri, rutin hizmetlerini yapacak ve buna göre bütçe oluşturulacak. Örneğin zabıta, mezarlık, cenaze, çöp toplama, ilaçlama, otogar gibi hizmetleri taşra belediyeleri kendileri yapacak. Bugünkü uygulamada en çok şikâyet konusunu bu hizmetlerin merkezden yapılması oluşturuyor.

Belediyelerin görevlerini ihmal etmeleri durumunda yeni bir mekanizma kuruluyor. Halkın sağlığı ve esenliğini ilgilendiren konularda, belediye üzerine düşeni yapmazsa, mahkeme, valilik, bakanlığa kadar uzanan uzun süreç kısaltılıyor. Örneğin, bir bölgeye su verilemiyorsa, valilik hizmetin üç gün içinde yapılması için uyarıda bulunacak. Yapılmazsa, doğrudan hizmeti valilik üstlenecek. Bütçesi merkezden sağlanacak ve belediye başkanı hakkında görevi ihmal soruşturma süreci başlatılacak.

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com