SON DAKİKA

UMUDUMUZ PUTİN (23.10.2019)

Bu haber 23 Ekim 2019 - 7:11 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.

Suriye’de ABD’nin boşalttığı bölgeleri Rusya kontrol altına aldı. Rusya lideri Putin, bağırıp çağırmadan, tehdit etmeden, sosyal medyayı kullanmadan sessiz ve derinden gidiyor. Putin şu anda dünyanın en akıllı lideri pozisyonunda. Türkiye ile yaşanan uçak düşürme krizinden sonra ortamı germeden tüm isteklerini, hatta daha fazlasını kabul ettirdi.

Erdoğan -Putin görüşmesinden çıkacak sonuç bizim için hayati önem taşıyor. Eğer Putin Erdoğan’ı frenlemez ve isteklerine EVET derse ülkemiz Suriye’de bataklığa saplanacak, şöyle ki; Erdoğan’ın planı Suriye sınırı boyunca 30-35 km derinlikte 440 km uzunlukta bir güvenli bölge oluşturmak ve bu bölgeye Suriyeli göçmenleri yerleştirmek. Güvenli bölgenin kontrolü için 12 kontrol noktası kurulması planlanıyor ki, bu noktalarda asgari tabur çapında (500-700 kişi) kuvvet bulundurulacak, yaklaşık 40 km’de bir oluşturulacak bu noktaların savunulması bir problem olurken, güvenli bölgeye inşaası düşünülen yerleşim merkezleri ayrı bir problem.

Erdoğan son seçimde Suriyeli sığınmacılar yüzünden oy kaybettiğinin farkında, bütün hesabı Suriyelileri geri göndererek bu zor durumdan kurtulmak ancak benimsediği yol güvensiz ve çok uzun.  Neredeyse hiçbir ülke bizim tezimizi desteklemiyor. Türkiye’nin tek başına güvenli bölge ve buraya inşaat yapması ise zordan da öte imkânsız. Eğer Putin Erdoğan’ı Suriye hükümeti ile anlaşmaya ikna ederse, Suriye topraklarının kontörlü Suriye’ye bırakılır, sığınmacılardan dönmek isteyenlere kapı açılmış olur.

Rusya ile birlikte hareket eden İran,“Türkiye’nin Suriye’de askeri nokta oluşturmasını kabul etmiyor ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyulmasını istiyoruz” şeklinde açıklama yaptı. Rusya ve İran’ın isteği aynı, T.C. hükümeti ile Suriye’nin doğrudan görüşüp anlaşması.

Erdoğan- Putin görüşmesi çözüm getirirse ülkemiz derin bir nefes alacak.

(23.10.2019)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com