SON DAKİKA

BUNDAN SONRASI (21.10.2019)

Bu haber 21 Ekim 2019 - 7:38 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.

Suriye’de askeri operasyonların durdurulması ve ABD’nin güvenli bölge oluşturulması için söz vermiş olması, Türkiye’nin kararlı tutumunun sonucudur. ABD müdahil olmasa da askeri operasyon bir şekilde sona erecekti, ancak çok kan dökülecek, tahribat fazla olacaktı.

Operasyonlara 5 günlük ara verildi. Bu arada TSK unsurları bulundukları yerlerde kalacak, çatışmaya girmeyecekler (eğer PYD/PKK ateş etmezse). PYD/PKK, bölgeyi terk edecek, ağır silahlarını ABD’ne teslim edecektir. 5 gün sonra TSK güvenli bölgenin tamamında kontrolü sağlayacak, inşa edilen silah mevzilerini ve tünelleri kullanılamaz hale getirecektir. ABD bu mutabakatı yaparak PYD/PKK’yı hem imhadan kurtardı hem de Suriye’den çıkmayacağını ilan etti.

ABD’nin Türkiye’yi tehdit ederek, özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alarak çatışmayı durdurmaya zorlaması Suriye’de etkinliği kaybetmemek, Rusya’ya daha fazla alan kaptırmamak içindir. Rusya ABD’nin boşalttığı alanları süratle doldurarak “Sen yoksan ben varım” demiştir. ABD’nin Türkiye’yi sürekli oyaladığı Membiç’te, ABD çekilir çekilmez Rus askerlerinin PYD ile birlikte tur atması, Rusların rol kapmaya hazır olduğunu göstermektedir. Emperyalist ülkelere güvenerek boyundan büyük işler yapmaya kalkan Ortadoğu Kürtleri aldatılmaktan bir türlü kurtulamamakta, tarihten de hiç ders almamaktadır.

5 günlük süre planlandığı şekilde tamamlanırsa güvenli bölgede PYD/PKK kalmayacak, 30 km derinliğin dışında yeniden toparlanmaya çalışacaktır. Yani Türkiye için tehlike sadece sınırdan uzaklaştırılmış olacaktır. PYD/PKK’nın boşalttığı bölgelere Rusya ve Suriye’nin yerleşmesine şaşırmamak gerekir, neticede o topraklar Suriye’nindir ve Rusya Suriye devletinin davetiyle oradadır.

Eğer bu ihtimal gerçekleşirse Kamışlı ve Haseke Suriye tarafından kontrol edilecektir ki bu durumda güvenli bölge Tel Abyad ve Resulyan arasına sıkışmış olacaktır. 22 Ekim’de Putin ve Erdoğan arasında yapılacak görüşme güvenli bölge sınırlarını netleştirecek ve sonra atılacak adımlar için yol gösterici olacaktır.

(21.10.2019)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com