SON DAKİKA

İNSAN ELİYLE DOĞA KATLİAMI

Bu haber 18 Ekim 2019 - 8:16 'de eklendi ve 46 views kez görüntülendi.

Denizli’nin Çivril İlçesi’nde bulunan ve doğal güzelliği ile herkesin dikkatini çeken Işıklı Gölü, sülük avcılarının saldırısına uğradı. Sülük toplayan vatandaşların, sülükleri daha kolay bulması için sazlıkları yakması, Işıklı Gölünde doğa katliamına neden oldu.

 

Çivril İlçesi’nin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Işıklı Gölü, sülük yakalamak isteyen vatandaşların saldırısına uğradı. Sürekleri yakalamak için gölün en önemli özelliklerinden biri olan sazlıkları yakan vatandaşlar, önemli bir doğal güzelliğe zarar verdi.

 

Vatandaşların iddialarına göre,  bulunan sazlık alanda sülük arayan kişiler sülükleri toplayabilmek için sazlıkları ateşe veriyor. Yanan sazlıklarla birlikte içinde barındırdığı bir çok canlı da yok ediliyor. Durumdan rahatsız olan vatandaşlar; “Kimse sülük avcılığına bir şey demiyor herkes ekmeğinin derdinde. Gölde sülük yakalayarak geçim sağlayanlar var. Ama insanoğlu çok nankör. Kendisine ekmek kapısı olan göle ve canlılara zarar veriyor. Sülükleri o sazlıkları yakmadan da toplayabilirler. Ama işlerini kolaylaştırmak için yakıyorlar ve sazlıklarda yaşayan birçok canlıyı da beraberinde yakıyorlar” dediler.

 

Yetkililere seslenen vatandaşlar; “Kaçak avcılıkla mücadele eden yetkililerin sülük avcılığını da denetim altında tutmaları gerek. Doğayı koruma bilinci olmayan gerekli eğitimlerden geçmeyen hiç kimsenin hiç bir avcılığı yapmasına izin verilmemeli. Zarar hep cahilce yapılan yanlışlardan geliyor. Göl kimsenin şahsi malı değildir. Bu göl tüm Çivrillilerin olduğu gibi aynı zamanda içinde yaşayan tüm canlılarındır. Kimsenin ne göle ne de içinde yaşayan canlılara zarar verme hakkı yoktur. Bilinçsiz insanlar tarafından gerek sulama yoluyla gerekse kaçak avcılıkla göl içinde barındırdığı canlılarla birlikte zarar görüyor. Tabir yerindeyse insanoğlu göle sülük gibi yapıştı ve kanını emiyor” dediler.

 

.

 

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com