SON DAKİKA

SULAMADA ÖNEMLİ TASARRUF

Bu haber 17 Ekim 2019 - 12:03 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamak için önemli çalışmalara imza attı. DSİ tarafından yapılan çalışma ile yağmurlama sulama ile tarım arazilerinden yüzde 35, damlama sulama ile de yüzde 65 oranında tasarruf sağlandığını açıkladı.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlediğini belirtti.

Bu kapsamda Egenin incisi Denizli’de 1 Nisan 2019 tarihinde başlayan sulama sezonun 30 Eylül 2019 tarihinde tamamlandığını belirten Genel Müdür Aydın, “2019 yılı sulama sezonunda Denizli ilimiz ve ilçelerimizde toplam 730.850 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Denizli il ve ilçelerimizde 2019 yılında toplam 730.850 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 630 milyon TL katkı sağlandığını açıkladı.

Aydın, “Son olarak sulama sezonunda emeği geçenlere teşekkür ederek, DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz. ’dedi.

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com