SON DAKİKA

BİYOLOJİK MÜCADELE ORMANLARA HAYAT VERDİ

Bu haber 09 Ekim 2019 - 13:03 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.
960x100 px

Denizli Orman Bölge Müdürlüğü ormanlarda görülen orman zararlarıyla ilgili biyolojik mücadelesini sürdürüyor. Kimyasal mücadele yerine biyolojik mücadele çalışmaları yapan Denizli Orman Bölge Müdürlüğü bu çalışmasıyla birçok ormanı yok olmaktan kurtardı.

 

Orman zararlılarıyla kimyasal mücadele yerine biyolojik mücadeleyi tercih eden Denizli Orman Bölge Müdürlüğü, yok olmak üzere olan birçok ormanı yok olmaktan kurtardı. Bu kapsamda laboratuvar ortamında üretilen faydalı böcekleri üretip doğaya salarak zararlılarla doğal yollarla mücadele ediliyor.

 

Ormanlara en önemli zararları verenlerden birisi neodiprion sertifer. Yumurta, Larva, Pupa, Ergin evrelerinden oluşan bir yıllık yaşam döngüsüne sahip olan bu böcekler,  larva evresinde çam türlerinin ibrelerini yemek suretiyle zarar vermekte. Bu böcek primer zararlı olup, larva döneminde iken bütün yaş sınıflarındaki çamların iğne yapraklarını yemek suretiyle artım kayıplarına sebep olmakta. Bu böcek türü ile kimyasal mücadele yapılmamaktadır. Zira kimyasal maddeler kullanılarak yapılan kimyasal mücadele yöntemi havayı, suyu ve toprağı kirletmekte dolayısıyla insanlara ve diğer canlılara da zarar vermektedir. Yaprak Arısının arız olduğu ve tahribat yaptığı ormanlardaki ağaçlar tekrar ibre vermekte ve hayatiyetini devam ettirmektedir.

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com