SON DAKİKA

BARIŞ PINARI (09.10.2019)

Bu haber 09 Ekim 2019 - 8:09 'de eklendi ve 64 views kez görüntülendi.

Kıbrıs’a yapılan askeri harekâtın adı “Barış”tı, rahmetli Ecevit “Kıbrıs’a barış götürüyoruz” diye bu ismi söylemişti. Gerçi Kıbrıs’a barış tam olarak gelmedi ama Türkler Rum baskısından ve katliamından kurtuldu, özgürlüklerine kavuştular.  Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’nin kuzeyine yapılacak askeri harekâtın adını “Barış Pınarı” olarak ilan etti. Dileğimiz bu harekâtın bölgeye barış ve kardeşlik getirmesidir.

Barış Pınarı harekâtının başlaması beklenirken ABD’den ve özelikle de Başkan Trump’tan kabul edilemeyecek açıklamalar geldi. Önce askerlerini çekeceğini, Türkiye’nin harekâtına destek olmayacağını söyleyen Trump, daha sonra “Belirlediğim sınırlar aşılırsa Türkiye ekonomisini yok ederim” gibi saçma sapan sözler söyledi. Trump’ın unuttuğu biz Kıbrıs harekâtını (1974) yaparken bugünkünden daha kötü durumdaydık ve neredeyse tüm dünyayı karşımıza almıştık. Trump’un akla zarar sözleri milletimizi birlik olmaya yöneltmekten başka etki yaratmaz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın defalarca tekrarladığı “Barış Pınarı” harekâtı er geç yapılacak. Benim endişem ABD’nin tehdidinden ziyade harekâtın bir iki adım sonrası ile ilgili. Benim düşündüklerimi idarecilerimizin de düşünmüş olması lazım. Sırf prestij kazanmak ya da içeride kaybettiği desteği savaşla kazanmak için harekat yapılmaz. Neticede savaş kan, gözyaşı ve ekonomik zarar demektir. Kazansan da kaybetsen de bunlar kaçınılmazdır. Kısacası savaşın kazananı yoktur. Benim endişelerim ise şunlar;

Bilindiği gibi Suriye sınırını beton duvar ve fiziki engeller ile kapattık. Bu haliyle korumakta sıkıntı çektiğimiz sınırı 30 km ileri atıp açık hale getireceğiz. Düşman imha edilmediği için işgal edilen bölgenin korunması daha zor olacaktır.

Güvenli bölgeye şehir ve köy inşa etmek yıllar alacak, bunun için hangi ülkeler ne kadar para verecek belirsiz. Güvenli bölgeye kimlerin yerleştirileceği de netlik kazanmış değil.

İşgal edilecek topraklar Suriye’nin. Biz oraları fethetmeyeceksek yani ülkemize katmayacaksak eninde sonunda terk edeceğiz. Cumhurbaşkanı sürekli “Suriye’nin toprak bütünlüğü”nden bahsettiğine göre, oralara okul, hastane, yerleşim merkezleri yapmanın bize ne yararı olacak? Maksat müteahhitlik yapıp para kazanmaksa o ülke şartları altında çok zor ve tehlikeli.

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin belirli sınırlar dışına çıkması halinde cezalandırılacağını, bunu daha önce de yaptığını söyledi. Anlaşılan ABD ile bir antlaşma yapılmış, bu antlaşmanın kamuoyuna açıklanması lazım.

Suriye’ye girecek, istediğimiz hedefe ulaşacak gücümüz var, bundan endişe etmemek lazım. Önemli olan savaşı kazanmak değil, sonrasında barışı sağlamaktır. Düşmanı imha etmeyen veya savaşma azmini kırmayan hiçbir harekât başarılı sayılmaz.

Suriye’de yapılması planlanan düşmanı sınırdan 30-40 km uzaklaştırmaktan ibarettir.

(09.10.2019)

 

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com