SON DAKİKA

ATLAR TEPİŞİR OLAN EŞEKLERE OLUR! (19.09.2019)

Bu haber 19 Eylül 2019 - 7:17 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

Bu atasözü sanki Ortadoğu Müslümanlarının hayatını anlatmak için yaratılmış. Bugün Ortadoğu, Rusya, ABD ve Çin’in çatışma alanı. Bu ülkeler çatışmalara fiilen katılmıyor, vesayet yoluyla savaşıyorlar.

Yani her büyük ülkenin desteklediği bir devlet ya da örgütler var. Büyük devletler vesayetlerini aldıkları örgütleri maddi ve siyasal yönden destekliyorlar. Çatışan taraflar kullanıldıklarının farkında bile değil. Her tarafa “Huzur İslam’da” yazmalarına rağmen, İslam âleminde huzurdan eser yok. Huzurlu denen İslam coğrafyasından kaçan milyonlarca insan “kâfir” dedikleri batıya sığınıyor. Ege Denizinde son bir haftada 3 binden fazla göçmen yakalanması acı bir örnek.

Büyük ülkelerin çatışma ortamı yaratması sadece o bölgede yaşayanları huzursuz etmiyor, etki dalga dalga tüm dünyaya yayılıyor. Bunun en açık iki örneği Suriye ve Yemen. Suriye’de yaşananları ve ülkemize verdiği zararı bilmeyenimiz kalmadı. Yemen’de de bu sıralar tüm dünyayı ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. Yemen’de İran yanlısı Husiler ile Suudi Arabistan’ın içinde olduğu koalisyon savaşıyor. Husiler İran destekli, Arabistan ise arkasına ABD’yi almış durumda.

Geçen hafta Husiler Suudi Arabistan’da iki büyük petrol üretim tesisini vurdu. İnsansız hava araçları ile 1500 km öteden yapılan bu saldırı hem yapılış şekli hem de etkisi nedeniyle gündeme oturdu. İran destekli Husilerin 1500 km uzaktan bomba yüklü İHA hedeflerini vurması üstünde tartışılmaya değer bir konudur. Suudi Arabistan ABD tarafından destekleniyor ve dünyanın en pahalı ve gelişmiş silahlarına sahip. Hava savunma sistemlerinin İHA’ları yakalamamış olması düşündürücü.

Bu saldırının canımızı yakan kısmı ise dünya petrol fiyatlarına olan etkisi. Vurulan tesislerdeki üretim dünya petrol üretiminin %5’ine denk geliyormuş. Bu tesislerde faaliyet durdu ve petrol fiyatları da fırladı. Vurulan tesislerin devreye girmesinin haftalar alacağı söyleniyor ki petrol fiyatlarının da eskiye dönmeyeceği açık.

Ortadoğu’daki çatışmalar zaten pahalı olan petrol fiyatlarını daha da artıracak ve cebimizdeki delik daha da büyüyecek. Bu işten her zaman ki gibi petrol üretici ülkeler ile silah satan ülkeler karlı çıkacak.

Suriye’den yediğimiz kazığa, bir de Yemen eklendi… Ya sabır!!!

(19.09.2019)

 

 

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com