SON DAKİKA

OYUN(CU) DEĞİŞİKLİĞİ! (18.09.2019)

Bu haber 18 Eylül 2019 - 7:08 'de eklendi ve 69 views kez görüntülendi.

Cumartesi günü gazetemizde yayınladığımız Denizlispor’un Konyaspor karşısında çıkacağı muhtemel ilk 11’den biraz farklı, tek oyuncu ama iki bölgede değişiklikle karşılaştık.

İlk 3 haftada elde edilen başarılı sonuçlardan sonra kadroda fazla değişikliğe gideceğini sanmadığımı daha önce de yazdığım teknik direktör Yücel İldiz’in, ön libero ve sağ kanatta tercihi beklediğimden farklıydı. Maç haftası haberlerimizde cezalı olan TiagoLopes’in yerine bugüne kadar ön liberoda görev yapan Zeki Yavru’ya görev verileceğini yazmıştım. Zeki’den boşalacak ön libero mevkiinde Murawski-Aıssati ikilisine, sağ kanatta da Hadi Sacko’nun oynamasını bekliyordum. Muhtemel 11’i de bu şekilde yazmıştım.

Konyaspor maçında sağ kanatta görev verilen Aissati’nin sık sık görev yerini bırakıp ortaya doğru geldiğini ve oyun kurmaya çalıştığını gördük. Zaten bir türlü kanatta oynamaya alışamadı. O yerini boşalttıkça arkasında oynayan Zeki Yavru’nun yükü ağırlaştı. Sağ kanatta bir öne bir arkaya geldiği yetmiyormuş gibi bir de duran her topu kullanmak için topun arkasına geçmesi daha fazla efor sarf etmesine sebep oldu.

Rodallega’nın arkasında oynayan Recep Niyaz da kalabalık orta sahanın içinde kaybolunca gol yollarında etkisiz kalındı. İkinci yarıda benim muhtemel 11’e dönüş olunca sağ kanatta kıpırdanma da oldu. Hadi Sacko’nun girmesiyle birlikte bu kanattan da hücum girişimleri oldu ancak çok iyi kapanan ve defans bloğunu neredeyse yerinden kıpırdatmayan rakip takım istediğini alıp evine döndü.

TiagoLopes’in yokluğu hissedildi. Sağ kanatta olduğu gibi sol kanattan da istenilen verim alınamadı. Bunları görünce Ersun Yanal döneminde yaşadığım bir olay aklıma geldi. Ersun hoca Denizlispor’un başındayken (20 yıl önce) mutlaka kazanılması gereken bir maç oynandı Denizli’de ve maç golsüz sona erdi. İki gün sonra Ersun hocayla odasında otururken, “Hocam, gol atmanız gereken bu maçta, son 10 dakikada bugüne kadar fazla forma şansı vermediğiniz (Yanlış hatırlamıyorsam bugün Kızılcabölükspor’unantrenörü olan Mustafa Karakaya idi) oyuna aldınız. Bu değişikliği anlamadım” demiştim. Bana şu cevabı vermişti: “En etkili olduğumuz kanatları rakip çok iyi kapattı. 80 Dakika boyunca buralardan etkili olamadık. Artık tek bir şansım kalmıştı o da, ceza alanı önünde duran top kazanmak. Bu yüzden boyu kısa olmasına rağmen hızlı olan ve bu bölgelerde faul alabilecek bir oyuncuyu oyuna aldım. Çünkü ceza alanı önünde duran toplardan başka gol atma şansımız kalmamıştı.”

Yukatel Denizlispor, Konyaspor maçında ne bu bölgelerde duran top kazanabildi ne de ceza alanı dışından şutlarla tehlikeli olabildi. Oyuncu değişikliği kadar oyun değişikliği de gerekebiliyor bazen.

Bu mağlubiyetin ardından kadronun yeterli olup olmadığı da tartışılmaya başlandı. Bana göre bu kadro yeterli. Birçok kez yazdım. Sürekli bir başarı hayatın hiçbir döneminde yoktur. İnişler çıkışlar olacaktır. Önemli olan bu tür kazaları telafi etmektir.

(18.09.2019)

 

Altay Varol
Altay Varolaltayvarol@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com