SON DAKİKA

SİYASETTE SON DURUM (16.09.2019)

Bu haber 16 Eylül 2019 - 11:15 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

ORC kamuoyu araştırma şirketinin son yaptığı ankette ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Bu anketin önemli maddeleri şöyle;

1-Bu Pazar milletvekili seçimi yapılsa hangi partiye oy verirsiniz?

AKP %30,6 -CHP %26,5 -MHP %14,2 -HDP %8,1 -İYİ P.%3,9 -SPI %1,7 -kararsız % 14,2

2-Ahmet Davutoğlu parti kurarsa oy verebilirim diyenler %8,5 vermem %66

3-Ali Babacan parti kurarsa, oy verebilirim %11,6 vermem %62,5

Bu tablodan çıkan sonuç AKP ile CHP arasındaki farkın giderek azaldığı, Davutoğlu ve Babacan’ın parti kurması halinde ise AKP’nin ikinci sıraya düşmesinin muhtemel olduğu yönündedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu gerçeği görmüş olmalı ki yeni parti kurulmasını engellemek için var gücüyle mücadele ediyor.

AKP oylarının neden düşüşte olduğu yönünde değişik yorumlar var. Bu yorumların başında ekonomi, işsizlik, Suriyeliler ve terör ağırlık olarak öne çıkıyor.

Suriyelilere harcanan paraların ülkede ciddi sıkıntı yaratığı düşünülüyor. Ayrıca Suriyeliler düşük ücretle ve sigortasız çalıştırılınca kendi insanımız işsiz kalıyor.

AKP’den CHP’ye geçen belediyelerdeki israfın boyutları her geçen gün artıyor. Belediyeler el değiştirince ortaya çıkan israf, hükümet el değiştirirse ne kadar olur sorusunu akla getiriyor.

Hayat pahalılığı günden güne artıyor. Memur-Sen’in araştırmasına göre geçtiğimiz ay 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ev kirasıyla birlikte 6 bin 653 TL, açlık sınırı 2 bin 385 TL olmuş. Asgari ücret ise 2 bin 20 TL. Bu araştırmaya göre asgari ücretliler ve onun altında kazananlar yarı aç yarı tok yaşıyor demektir.

Önümüzdeki aylarda ekonomik ve dış sorunların daha da artacağı bekleniyor. Böyle bir durumda AKP oylarının daha hızlı düşmesi şaşırtıcı olmamalıdır.

(16.09.2019)

 

 

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com