SON DAKİKA

PAÜ SEMPOZYUMA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Bu haber 16 Eylül 2019 - 10:46 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile Eğitim Kültür ve Birliktelik Derneği’nin işbirliğinde düzenlenen “II.Uluslararası Eğitimde ve Kültürde Akademik Çalışmalar Sempozyumu”nun açılışı Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Pamukkale Üniversitesi ile Eğitim Kültür ve Birliktelik Derneği’nin işbirliğinin yanı sıra Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Türk Tarih Kurumu Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi, Denizli Ticaret Odası, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleri ve 8 farklı ülkeden 240 akademisyenin katılımı ile düzenlenen “II. Uluslararası Eğitimde ve Kültürde Akademik Çalışmalar Sempozyumu”nun Eğitim Fakültesi Engin Aksel Konferans Salonu’nda yapıldı.Açılış öncesi Eğitim Fakültesi fuaye alanında Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı tarafından sempozyuma özel hazırlanan “Osmanlı Devleti’nin Son Döneminde Eğitim” temalı serginin açılışı gerçekleştirildi. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, “Bu program 2019-2020 akademik yılının ilk programı. Yıl boyunca da hem akademik personelimizin hem de öğrencilerimizin akademik, sosyal ve kültürel programları kurumumuzda yoğun bir şekilde devam edecek. Sempozyumun farklı kültürlerarası etkileşim ve işbirliğine katkı sağlamasını umuyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, sempozyumun davetli konuşmacısı olan Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz, “Türk,Türkçe ve Türk Dili Sözcüklerinin Dünü ve Bugünü Üzerine” adlı konuşmasını gerçekleştirdi. Prof. Dr. Alyılmaz “ Türk; Karluk, Oğuz, Kıpçak bütün Türk boy ve topluluklarını kapsar. Türkçe; Karluk, Oğuz, Kıpçak Bütün Türk boy ve topluluklarının dillerini kapsar. Türk Milleti kökleri mazide, gövdesi halde, dalları ve yaprakları istikbalde olan bir çınara benzer. Bu çınarın kıymetini bilip, köklerine inelim. Tüm bunları öğrenirsek daha güçlü olur ve dünün devletçiklerinin oyunlarına gelmeyiz.” diye konuştu.Sempozyumun ilk gününde ayrıca TOBB Oda ve Borsalarının Ekonomik Kalkınmadaki Yeri adlı bir panel de gerçekleştirildi. Denizli Ticaret Odası Başkan Vekili Kemal Tuncer, Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili ve Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar’ın katılımı ile gerçekleştirilen panelde Üniversite ile sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinin önemi de vurgulandı.

Ayrıca sempozyum kapsamında yurt içi ve yurt dışı katılımcılarla Türk kültürü ve edebiyatı alanında düzenlenen oturumda: Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semra Alyılmaz, Macaristan PázmányPéter Katolik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eva Csaki, Bosna Hersek Eğitim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. AlenaĆatović, Litvanya Vilnius Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. GalinaMiskiniene ve Polonya Varşova Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. KamilaStanek sunumlarını gerçekleştirdi.II. Uluslararası Eğitimde ve Kültürde Akademik Çalışmalar Sempozyumu, çeşitli konulardaki 140 adet sunum ile toplam 6 oturumda üç gün devam etti.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com