SON DAKİKA

ERDOĞAN BAŞKANLARI UYARDI

Bu haber 12 Eylül 2019 - 11:58 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyükşehir belediye başkanlarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti. Kabulde büyükşehir belediye başkanlarına hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart 2019 seçimlerinin ardından yaşanan  sıkıntılara değinerek belediye başkanları yapılan çalışmalar konusunda uyararak, “Belediye başkanlarının yönetme tasarrufu, insanların hayatlarını alt-üst edebilecekleri anlamına gelmiyor” dedi.

 

Toplantıya mazeret bildiren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın dışında 29 büyükşehir belediye başkanı iştirak etti. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’nın da katıldığı toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk olarak belediye başkanlarını tebrik etti ve görevlerinde başarılar diledi. Belediye Başkanlarının taleplerinin de dinlendiği toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşanan sorun ve sıkıntılara değindi ve belediyelerin önemli bir mali sıkıntı içerisinde bulunduğunu söyledi.

 

“MALİ SIKINTININ SEBEBİ SİSTEM VE UYGULAMA SORUNU”

Büyükşehir belediyelerinin durumunu yakından izlediğini, gerçekleştirdiği il ziyaretlerinde belediyelerle özellikle ilgilendiğini, yürütülen çalışmaları ve sıkıntıları doğrudan kaynağında tespit ettiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Neredeyse tüm belediyelerimiz mali sıkıntı yaşıyor. Belediyelerin bugün içinde bulunduğu durumun sistemden de uygulamandan da kaynaklanan sebepleri var. Bu ülke 81 vilayetinin tamamıyla hepimizin olduğuna göre, bu sorunların tespiti ve çözüm yollarının bulunması da bizlerin ortak sorumluluğudur” diye konuştu.

 

“BELEDİYE BAŞKANLARININ YÖNETME TASARRUFU, İNSANLARIN HAYATLARINI ALT-ÜST EDEBİLECEKLERİ ANLAMINA GELMİYOR”

“Belediye başkanlarının görevi devr-i sabık peşinde koşmak değil, şehirlerine en güzel, en kalıcı, en verimli hizmetleri getirmek için çalışmaktır” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Medyada her gün çeşitli şehirlerimizdeki belediyelerle ilgili sendika değiştirme baskısından işten atmalara, envaı türden tehditlere kadar pek çok vicdan yaralayıcı habere rastlıyoruz. Unutmayınız, kâğıt üzerinde bir toplam olarak önünüze gelen personel sayısındaki her rakam bir insana ve onun etrafında şekillenen daha geniş bir hayata tekabül ediyor. Belediye başkanlarının kurumlarını yönetme tasarrufu, emekleriyle ekmek paralarını kazanma peşindeki insanların hayatlarını diledikleri gibi alt-üst edebilecekleri anlamına gelmiyor. Kapının önüne konan, canları yanan, yuvaları başlarına yıkılan insanların ahı üzerinde ne siyaset, ne hizmet bina edilebilir.  Kamunun diğer tüm kurumları gibi belediyeler de çeşitli statülerde çalışan personelin de tamamına hakka, hukuka, adalete ve elbette vicdana uygun şekilde davranılması şarttır. Şayet varsa birkaç kötü örnek bahane edilerek yüzlerce, binlerce kişinin ekmeğiyle oynanması ne hakka, ne hukuka, ne adalete, ne de insanlığa sığar. İşte sırf bu sebeple keyfi uygulamalara maruz kalmamaları için tüm kamuda sayıları milyonu bulan taşeron şirketler üzerinden çalışan işçileri sözleşmeli statüyle kadroya geçirdik, sebebi buydu. Buna rağmen son aylarda bazı belediyelerimizde yaşanan hadiseleri üzüntüyle takip ediyoruz.”

 

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com