SON DAKİKA

REÇETEYE İMZA (11.09.2019)

Bu haber 11 Eylül 2019 - 7:25 'de eklendi ve 260 views kez görüntülendi.
960x100 px

Yabancı oyuncu kuralının yeniden değişmesi gündemde.

Dün HaberTürk kanalında konuyla ilgili bir haber izledim. Türkiye’nin önemli teknik direktörleriyle konuyla ilgili röportajlar yayınlandı. Hocaların hemen hemen tümü, alt yapılara önem verilmesi gerektiğini söylediler. Kimisi mevcut yabancı oyuncu sayısının devam etmesi ancak futbolcu yetiştirilmesi gerektiğine vurgu yaparken, bazıları da sınırlamaya değindi.

Ancak içlerinde belki de konuyu en güzel özetleyecek açıklamayı, Bursaspor’u şampiyon yaparak Trabzonspor’dan sonra şampiyonluğu Anadolu’ya taşıyan teknik direktör Ertuğrul Sağlam yaptı. Sağlam, “Avrupa bizim yetenekli gençlerimizi transfer edip bir süre sonra satarken, biz yurtdışından futbol hayatının sonuna gelmiş oyuncuları alıp emekli ikramiyesi veriyoruz” dedi.

Sağlam, kurtuluşun tek yolunun alt yapılara daha fazla önem verilmesi ve oyuncu yetiştirilmesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu tür haberleri ve açıklamaları okudukça, dinledikçe ve duydukça Türk futbolu adına umutlarım artıyor. 25 Kasım 2014 tarihinde ‘DENİZ BİTTİ’ başlığıyla bu konudaki ilk yazımı yazmıştım.

Geçen yıllar içerisinde çeşitli yazılarımda;

“Futbolda para harcayan değil, para kazanan kulüpler ayakta kalır. NOKTA…” ,

“Alt yapılardan sorumlu yönetici ve teknik adamların sorumluluğu herkesten daha fazla”,

“Hem mali hem de sportif açıdan içinde bulunulan çıkmazdan çıkmanın tek yolu kendi çocuklarımız”,

“Sınırlama gelir mi gelmez mi bilemem ama, alt yapılardan her yıl en az 2 futbolcunun A takıma alınarak ilk 18’lik kadroda, hatta birisinin ilk 11’de oynaması zorunlu hale getirilmezse, yabancı futbolcunun sayısının da önemi olmaz. Kulüpler bütçelerinin en az yüzde 10’unu alt yapılara harcamak zorunda bırakılmalı. Alt yapıdan futbolcu yetiştiren kulüplere pozitif ayrımcılık yapılmalı” demişim.

Her tartışma, her konuşma, her yazı bizi doğruya götürecektir.

Buna inanıyorum.

(11.09.2019)

Altay Varol
Altay Varolaltayvarol@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com