SON DAKİKA

DOĞAL TERAPİ (10.09.2019)

Bu haber 10 Eylül 2019 - 14:44 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.
960x100 px

Doğal terapi, alternatif tıbbın bir formu olan ve doğal sağlığın savunuculuğunu ön plana çıkaran bir tedavi metodu, yaşam seçimi ya da yaşam için bir yoldur.

Doğal sağlık, ancak doğal terapiler ya da doğal yaşam biçimi ile elde edilebilir. Doğal terapi, doğal yaşamı ve doğal sağlığı destekleyen en önemli yoldur.

Doğal terapiler, Komplementer ya da Alternatif tıp ile birliktedir. Naturopatik tıp, bitkisel tıp, homeopatik tıp, masaj terapi, kiropraktik tıp, akupunktur, ayurveda tıbbı, sifalı dokunuş, yapısal bütünlük, sanatsal terapi, egzersiz terapi, müzik terapi, renk terapi, ışık terapi, reiki, termal terapi, spa, hamam terapi, ruhsal terapi, rekreasyon terapisi gibi sınırsız sayıda doğal terapiler düşünülebilir.

Doğal terapiler, genelde çok sayıda etkene sahiptir. Doğal terapiler, bedenin kendi kendisini iyileştirmesi için bedenin kendi içindeki gücü/yeteneğini yan etkisi olmayan küçük miktarlarla hafif etkilerle iyileştirme sürecini tamamlar. Hedefi ve amacı, semptomları bastırmak ya da engellemekten daha çok, hastalığın kökenine inmektir. Sonuç olarak, doğal terapiler sağlık bakımı alanında hastalık ve rahatsızlıkların önlenmesinde çok geniş katkılar sunmaktadır.

En önemlisi, ister aromaterapi ister hafif bir manuel manevra olsun, sizin yararınıza çalışan her ne olursa olsun sizin için en iyidir. Herkes için iyi/mükemmel gelen bir tek doğal terapi şekli yoktur, çünkü hepimiz kendi yolumuzda benzersiz bedene sahibiz. Sizin için hangi doğal terapi ya da doğal terapiler kombinasyonunun en iyi geldiğini ve yanıt verdiğini ve iyileştirdiğini saptamak için öncelikle kendi benzersizliğinizi keşfedin.

Bir terapi, doğal terapi olarak sınıflandırılabilir, ancak şu şartlarda:

Terapi, yaşayan bedensel yapıda işlevsel etkilere sahiptir
Terapi, fiziksel olarak ölçülebilir ya da tespit edilebilir
Terapi, hem sağlık, hastalık hem de/ya da şifa amaçlıdır
Terapi, yavaş işler/yapılır, sade ve ucuzdur
Terapi, kişinin kendi kontrolü altındadır
Terapi, güvenlidir, herhangi bir yan etki içermez
Örnek Doğal Yaşam ve Doğal Terapiler
Kişiye özel yaşam biçimi
Bütün besinlerin doğalını yemek
İlave besin maddeleri
Fiziksel aktivite, rekreasyon
Bedensel ve zihinsel terapiler
Ruhsal aktiviteler
Stres yönetimi-stresle baş etme
Doğal sağlık ve doğal terapiler multidisipliner bir yapıya sahiptir. Bu alanda çalışan ya da ilgi duyan kişiler çok geniş çapta bilgi donanımına da gereksinim duymaktadır. Bu alanı daha iyi anlayabilmek ve donanımlı olmak için öğrenilmesi gereken çok sayıda konu ve uygulama alanı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları: Tamamlayıcı ve alternatif tıp, diyet ürünleri, egzersiz, rekreasyon, yaşam biçimi, yaşam biçimi hastalıkları, stres yönetimi, meditasyon, inanç, doğal sağlık, doğal tıp, naturopatik tıp, beslenme, wellness, spa, Türk Hamamı, yoga, Tai Chi Chuan ve masaj gibi sonsuz deneyimler…
(10.09.2019)

Mürüvvet Kılcı Sertoğlu
Mürüvvet Kılcı Sertoğlumuruvvet-kilci@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com