SON DAKİKA

GÜVENLİ BÖLGEYE EV YAPMAK (10.09.2019)

Bu haber 10 Eylül 2019 - 14:41 'de eklendi ve 35 views kez görüntülendi.
960x100 px

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’da AKP İl Başkanları toplantısında Suriye’de kurulabilecek güvenli bölge konusunda şöyle dedi;

“Suriye’de Güvenli bölge olmazsa, kapıları açmak zorunda kalabiliriz. Avrupa söz verdiği yardımları vermedi. Güvenli Bölgede Suriyelilere 250-300 metrekare ev yapsak çevresinde 100-150- metrekare bahçe olsa, orada ekip biçseler, hiç olmazsa bu insanlar hazır balık değil, balık tutmayı öğrenirler”

Cumhurbaşkanı’nın ağzından çıkan sözler mutlaka tartışılmış, olabilirliği konusunda fikir birliğine varılmış olmalıdır. Cumhurbaşkanı’nın Suriyeliler için söyledikleri çok güzel ancak biraz irdeleyince pek çok soruyu beraberinde getiriyor. Açıklayalım; Suriye’den gelenlerin tamamı çiftçi değil, ekmeyi biçmeyi beceremeyecek büyük bir çoğunluk var.Çoğu şehirlerden kaçmış esnaf ve küçük işletme sahibi.Devletin verilerine baktığınızda ülkemizde 15 bin Suriyeli işletme olduğunu görüyoruz. Oradaki işlerini burada da devam ettiriyorlar. Burada işveren ve işçi olmuş, hayatını kazanan insanlara ‘haydi gidin, size ev yaptık’ demekle gideceklerini sanmak hayal gücünü zorlamak olur. Güvenli bölgenin geleceği belli değil. Şu anda güvenli bölge yok, varsayalım ki tesis edildi. Oraya sadece ev yapmak yetmez, güvenlik çok önemlidir. O topraklar Suriye’nin. Bizim elimizde sonsuza kadar kalmayacağına göre güvenliği nasıl sağlanacak?

Yarın bir gün eğer Suriye topraklarına kavuşursa o insanları kabul eder mi, yoksa yeninde Türkiye’ye mi dönmek isterler? Gelen insanlar şehirlerden, köylerden evlerini akrabalarını ve işlerini terk ederek geldiler, doğal olarak eski yerlerine dönmek isteyeceklerdir. Önce bunun yolu aranmalıdır.

Türkiye’de yaklaşık 4,5 milyon Suriyeli var, bunların 500 bini burada doğmuş, şu anda okullarımızda binlerce Suriyeli eğitim görüyor, onlar Suriyeli gibi değil Türk gibi yaşamayı biliyorlar. Haydi ülkenize dönün deyince gitmek isterler mi?

Suriyelilere güvenli bölgede ev yapmak yerine, geldikleri yerlere döndürmek, oralarda iskan edilmelerine yardımcı olmak kanaatimce daha isabetli bir çözüm olacaktır. Bunun yolu da Suriye yönetimi ile anlaşmaktan geçiyor. Bunu yapmazsak Suriyelileri göndermemiz çok sor oalacak gibi görünüyor.

(10.09.2019)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com