SON DAKİKA

ATOM BOMBASI (09.09.2019)

Bu haber 09 Eylül 2019 - 14:07 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.
960x100 px

Cumhurbaşkanı Erdoğan nereden aklına geldiyse çok kritik bir konuya değinerek “Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var, benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın, ben bunu kabul etmiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanının bu sözlerini duyan, Türkiye’nin elinde ya nükleer füze olduğunu ya da nükleer silah üretmek için çalıştığını zanneder. Bildiğim kadar kendi imalımız nükleer silah yok. Üretilmesi için bir çaba var mı bilmiyorum. Bizim TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu)gibi güçlü bir araştırma kurumumuz var, orada atom enerjisi konusunda eskiden çalışma yapılıyordu. TÜBİTAK da iktidarın havasına kapılıp kendini dine verdikten sonra ne yapıyor bilinmiyor. Yalnız geçtiğimiz günlerde TV programında izlediğim bir konuyu ilginç bulduğum için sizlerle paylaşmak istiyorum;

TV’de konuk olarak ABD’de bir bilgisayar firmasında yıllarca çalışıp emekli olmuş bir vatandaşımız vardı. Türkiye’deki eğitim sistemi tartışıldıktan sonra TÜBİTAK’la ilgili bir bilgi verdi. Türkiye’den bir doçent, bu ABD bilgisayar firmasına iş başvurusu yapmış, özgeçmişine yaptığı projeleri de eklemiş. Başvuru sahibi Türk olduğu için doçentin araştırılmasını, uygunluk durumunu konuk olan mühendise vermişler. Doçentin araştırma konusu Kur’an ya da müzik dinletildiğinde ekilmiş fasulyenin büyüme durumu imiş. Doğal olarak proje ciddiye alınmamış, dalga konusu olmuş. Projeye olur veren ise maalesef TÜBİTAK. TÜBİTAK bu zihniyetle devam ederse (ki zamanında proje üretmek yerine kutlu doğum haftası etkinlikleri için çalıştıklarını da biliyoruz) atom bombası yerine ancak fasulye yetiştirir.Varsayalım ki ülkemizde TÜBİTAK veya başka kurum atom bombası yapabilecek durumda, atom bombası ihtiyaç mıdır?

Atam bombası tarihte ilk ve son defa İkinci Dünya Savaşında ABD tarafından Japonya’ya karşı kullanıldı. Japonya’ya atılan iki bombanın (1945) etkileri hala devam ediyor. Bomba atılan yerler hala harap ve hastalık saçıyor. Rusya’daki Çernobil olayından sonra terk edilen bölgekorkunç masallardaki gibi, kimse yaklaşamıyor.

Bugün başta ABD olmak üzere Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Hindistan, Pakistan ve İsrail atom bombasına sahipler. İran atom bombasına sahip olmak istediği için dışlandı, ambargo uygulanıyor. Dünyada nükleer denge, aynı zamanda korku mevcut, nükleer silaha sahip olsanız bile kullanmaktan ziyade tehdit edebilirsiniz.

İnsanlığın geleceği için tüm nükleer silahların yasaklanması ve imhasını savunanlardanım.

(09.09.2019)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com