SON DAKİKA

İYİ PARTİ’DEN SU ZAMMINA DAVA

Bu haber 17 Ağustos 2019 - 6:02 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.
960x100 px

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olmak üzere suya yapılan yüzde 20’lik zam kararı, İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Uğur Çizmecioğlu tarafından yargıya taşındı. Zammı iptali için Denizli İdare Mahkemesi’ne dava açan Çizmecioğlu, açtığı davada zammı TÜFE’ye göre yapılmadığını belirtti.

 

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından alınan karar ile Denizli’de içme suyuna 1 Ağustos tarihi itibariyle yüzde 20 oranında zam yapıldı. Yapılan zammın iptali için İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Uğur Çizmecioğlu harekete geçti ve zamın iptal edilmesi için Denizli İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Açtığı davada yapılan zammın hukuka uygun olmadığını belirten Çizmecioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanının 2019 yılında suya zam yapılmayacak açıklamasına rağmen yüzde 20 oranında zam yaptığını ve bu zammın TÜFE’ye göre uygun olmadığını belirtti.

 

Yapılan beyanın etik kurullara ve ilkelere aykırı olduğunu belirten Çizmecioğlu; ““Su bedelinde yapılan artışa yönelik düzenleme yapılmadan henüz 8 ay önce bizzat Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından yapılan açıklamalarda, Belediye Başkanı kendi ifadesiyle müjde vererek 2019 yılında su ücretlerinde artışa gidilmeyeceğini açıkça ifade etmiştir. Bu açıklamadan 8 ay gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen kullanılan tabirle suya zam yapılması, Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümlerine aykırı bir davranıştır. Çünkü, anılan yönetmeliğin 18. maddesine göre kamu görevlileri, görevlerini yerine getirirken yetkilerini aşarak çalıştıkları kurumlarını bağlayıcı açıklama, taahhüt, vaat veya girişimlerde bulunamazlar, aldatıcı ve gerçek dışı beyanat veremezler. Öte yandan Belediye Başkanı’nın bu açıklamasından itibaren meclisçe kararın alındığı 8 aylık süreçte resmi verilere göre TÜFE’de sadece %5,01 oranında bir artış gerçekleşmiştir. Oysa tarifede yüzde 20 oranında artış yapılmıştır. Yani belediye başkanının açıklamasından itibaren geçen sürede ekonomik verilerde tarifede belirtilen oranda bir artış olmamıştır” dedi.

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com