SON DAKİKA

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE BEKLENEN OLDU

Bu haber 09 Ağustos 2019 - 7:49 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan,şubat ayında başlattıkları %0,98’den başlayan oranlarla inşaat sektörünü hareketlendirecek büyük kampanyalarının ne derece doğru bir girişim olduğunu, kampanyalarının hemen akabinde kamu bankalarının konut kredilerinin faiz oranlarında indirme gitmesinin ardından bugün faizlerin düşmesiyle bir kez daha görmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

 

DTO’nun “Herkes İçin Konut Desteği” adı altında üyelerine özel başlattığı kampanya Akbank, Halkbank, Yapıkredi, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans iş birliğiyle gerçekleştirilmişti. Kampanya kapsamındaki DTO üyesi müteahhitlerden konut alan vatandaşlar, bu yıl şubat ayından itibaren %0,98 oranından başlayan özel bir tarifeyle kredi kullandı.

 

“ÖNGÖRÜMÜZDE YANILMAMIŞ, EN DOĞRU ADIMI ATMIŞIZ”

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan,geçen hafta kamu bankalarıyla başlayıp bu hafta da özel sektörle devam ettirilen son faiz indirimiyle yeniden hareketlenen konut sektörün geldiği noktanın,oda olarak konut sektörünün içinde bulunduğu durumu iyileştirebilmek için şubat ayında başlattıkları Herkes İçin Konut Desteği Kampanyalarının, isabetli bir çalışma olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

 

“SEKTÖRE, İLAÇ GİBİ GELDİ”

Herkes İçin Konut Desteği Kampanyalarında temel hedeflerinin, yüksek faiz oranlarından kaynaklanan satışlardaki azalmayaçare bulmak olduğunu da hatırlatan Başkan Erdoğan, “Konuyla ilgili fizibilitemizde, acil nakit ihtiyacı duyan müteahhitlerimizin, uygun faiz oranı sağlanması durumunda, çözüm üretebildiğini fark etmiştik. Konut isteyen alıcılar ile Denizli’mizde faaliyet gösteren banka ve finans kuruluşları arasında koordinasyonla, sektörün beklentilerine karşılık bulmaya çalışmıştık. Piyasadaki faizler yerine, makul oranlar sağlayarak, aradaki farkın müteahhit firma ve bankalar arasındaki anlaşmalar ile giderilebileceğini düşündük; bankaların temsilcileri ile birebir görüşmeler gerçekleştirdik. Bunun sonucunda, bazı bankalarımızla iş birliğine gitmiştik.Şehrimizde ilk defa düzenlenen kampanyamız, elinde 5 adet satılık konut bulunan müteahhit ile 500 tane satılık konutu bulunan müteahhidin aynı kefede yer alabileceği bir projeydi. Konut alacaklar, dilediği müteahhit firmaya başvurarak,Herkes İçin Konut Desteği Kampanyamıza katılan ilgili banka ve finans kuruluşlarının iş birliğiyle, 0.98’den başlayan oranlar ile kredi kullandı. Piyasalara 120 milyon TL’lik bir finansal hareketlilik getirmişti. Sektöre, adeta ilaç gibi geldi. Halen de sürdürüyoruz.” diye konuştu.

 

SATIŞA HAZIR KONUTLARIN HALKA ARZINI HIZLANDIRDI

2019’un şubat ayında, Akbank Denizli Şubesi Müdürü Nihan Sicimli, Halkbank Denizli Bölge Ticari Kobi Pazarlama Bölümü Yöneticisi İlker Tekin, Halkbank Denizli Bölge Bireysel Pazarlama Bölümü Müdürü Nesrin Fırat, Yapı Kredi Bankası Saraylar Şubesi Müdürü Ayşegül İrimağzı, Kuveyt Türk Sanayi Şubesi Müdürü Muhammet Sıddık Erdal ve Türkiye Finans Denizli Şubesi Müdürü Adnan Aşağıçay’ın katılımıyla, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda kampanyanın tanıtımı için basın toplantısı düzenlemişti.

 

0,98’DEN BAŞLAYAN ORANLARLA KREDİ KULLANILDI

Herkes İçin Konut DesteğiKampanyası, şehrin çeşitli noktalarına asılan afişler ve yayınlanan haberlerin kamuoyuna ulaşmasının hemen ardından halktan büyük ilgi görmüştü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın 425 baz puanlık faiz indiriminin ardından geçen hafta önce kamu bankalarıVakıfbank, Ziraat Bankasıve Halkbank, daha sonra da bazı özel bankalarkonut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarında indirime gitti. Haberi duyar duymaz vatandaş soluğu bankalarda alınca, yurt genelinde özellikle konut kredisinde kısa zamanda rekor talebe ulaşıldı.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    http://www.buyuksehirhaberi.com
    http://www.satkirala.com
    http://wwwgazetesehir.com