SON DAKİKA

“LOZAN ANTLAŞMASI, TÜRKİYEİ’NİN TAPU SENEDİDİR”

Bu haber 25 Temmuz 2019 - 8:23 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.
960x100 px

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın 24 Temmuz, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 96. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada Lozan Barış Antlaşması Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir”dedi.

 

 

Mustafa Kemal Atatürk Lozan Antlaşmasını şöyle tanımladığın belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Karaca  ”Lozan antlaşması, Türk Ulusuna karşı, asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr antlaşmasıyla tamamlandığı sanılmış, büyük bir cana kıymanın yıkılışını anlatan bir belgedir. Osmanlı devrine ait tarihe eşi geçmemiş bir politik zafer yapıtıdır. Bu politik zafer yapıtı ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, laik ve cumhuriyetçi kimliğini Ulusal Kurtuluş Savaşı ve 1923 Aydınlanma Devrimi ile kazanmıştır.

Lozan Barış Antlaşması’na sahip çıkmak; Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal bağımsızlığı, toprak bütünlüğü, çağdaş, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti niteliklerinin devamı için mücadele etmek demektir. Çünkü Lozan Barış Antlaşması Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir”dedi.

Karaca açıklamasının devamında ise ‘Tam Bağımsız Türkiye’ diyerek yola çıkanlar, ulusumuzun tarihi sorumluluğu yeniden üstlenme, bağımsızlık, özgürlük, haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı uyanışın umut çiçekleri olarak tarihteki yerini almaktadır.Türkiye Cumhuriyeti’ni ve devletimizin bağımsızlığını tüm dünyanın kabul ettiği bu günü unutmayacağız, tarihin tozlu raflarına kaldırtmayacağız. Unutturmaya çalışanlara inat 24 Temmuz Lozan Barış Antlaşması’nın kabulünün 96. Yıl dönümünde “Geçmişini bilmeyen milletler geleceğine yön veremez” diyen Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ışığında, Lozan ruhuyla tam bağımsız bir ülke yolunda ilerlemeye devam edeceğimizi sözünü veriyoruz”dedi.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com