SON DAKİKA

ALMANYA’DAN KİLO VERMEK İÇİN DENİZLİ’YE GELDİ

Bu haber 20 Temmuz 2019 - 7:07 'de eklendi ve 167 views kez görüntülendi.
960x100 px

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan Açelya Melike Köysüren (18), aşırı kiloları ve bu kilolardan oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmek amacıyla Denizli’ye geldi. Kentte Tekden Hastanesine başvuran Köysüren ve ailesi, burada cerrahlar tarafından muayene edildi. Muayene sonucu genç kıza, mide küçültme ameliyatı yapıldı. Op. Dr. Mehmet Tekin ve Op. Dr. Aydın Keskin tarafından midesi küçültülen Köysüren, ameliyatın ardından 1 hafta içerisinde 8 kilo verdi. Köysüren, 102 kilo geldiği hastaneden bir haftada 94 kiloya düşerek ayrıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren cerrahlardan Op. Dr. Mehmet Tekin, bu tür ameliyatlardan vücut kitle endeksinin önemli olduğunu ve hastanın ameliyattan önce kitle endeksinin normalin üzerinde olduğunu belirterek, “Hastamız Almanya’dan geliyor. Bu tür durumlarda vücut kitle endeksi bizim için önemli. Hastamızın vücut kitle endeksi yüzde 42’nin üzerindeydi. Bizim burada yaptığımız ameliyatları daha önceki hastalardan öğrenip bizimle irtibata geçerek gelmişler. Burada genel cerrahi ekibi olarak ameliyatı gerçekleştirdik. Şu an hastamız gayet sağlıklı. Bir hafta içinde 8 kilo verdi” dedi.

Hastanın baybit obez (üst seviye şişmanlık) hastası olduğunu ifade eden Op. Dr. Aydın Keskin ise “Köysüren’de hastalık boyutunda kilo artışı vardı ve sağlık problemleri başlamıştı. Bu tür hastaları laparoskopik dediğimiz kapalı yöntemle yani dört tane küçük delikten girip, sleeve gastroktami, halk arasında ‘tüp mide’ olarak bilinen ameliyatı yapıyoruz. Bu ameliyatta midenin yüzde 85’ini alıyoruz. Mide küçüldüğü için hasta küçük porsiyonlarla erken doymaya başlıyor ve iştahı büyük oranda azalıyor” diye konuştu.

Aşırı kilolarından kurtulup yaklaşık 40 kilo vermek istediğini dile getiren Açelya Melike Köyüsüren de “Türkiye’ye arkadaşlarım buraya geldiği için geldim. İyi kilo verdiler ondan biz de buraya geldik. Memnun kaldılar. Bende memnun kaldığım için buradayız. Çok ağrılarım olmadı. İkinci günden sonra su bile içebildim. Sonra meyve sularına geçtik, çorbalara geçtik. Bir hafta da 8 kilo verdim. 40 kilo vermek istiyorum”(İHA)

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com