SON DAKİKA

15 TEMMUZ BAŞARILI OLSAYDI (19.07.2019)

Bu haber 19 Temmuz 2019 - 6:28 'de eklendi ve 73 views kez görüntülendi.
960x100 px

Oluşu ve sonrasında akıllarda pek çok soru işareti bıraktığı için 15 Temmuz hakkında yazı yazmak içimden gelmiyor.

Bir düşününüz FETÖ’cülere “Ne istediler de vermedik” diyen yani devleti tüm imkânlarını FETÖ’cülere seferber eden şahıs bugün Cumhurbaşkanı. Başkanımız sorumluluk alıp hesap vermek yerine “Aldatıldık, Allah bizi affetsin” diyerek işin içinden sıyrılıyor. Bu ülkede Cumhurbaşkanına yaptıklarının hesabını soracak bir yargı sistemi yok.

MİT Müsteşarına bakınız, bir ülkenin istihbaratından sorumlu şahıs yüzbinlerce insanın katıldığı bir örgütü takip edememiş, darbe yapılacağını öğrenememiş ve sanki b..unda boncuk varmış gibi hala görevde. En azından “Benim vicdanım rahat değil, 251 şehitte sorumluluğum var” deyip istifa etmesi gerekirdi.

En yakınındaki tarafından esir alınan Genelkurmay Başkanını saymıyorum bile. Çünkü o bir Astsubay Halis Demir kadar cesur olamadı ve hala görevde.

Hiç aklımın ermediği bir konu da TBMM’de 15 Temmuz’un araştırılması için CHP +İyi Partinin verdiği önergenin AKP +MHP tarafından reddedilmesi. Hem darbenin mağduru olduğunuzu iddia edeceksiniz hem de darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılması için verilen önergeyi reddedeceksiniz, insan ister istemez “Siyasi ayağın içerisinde acaba AKP’liler mi var” diye düşünüyor.

15 Temmuz başarılı olsa ne olurdu?

Bugünkü cumhuriyetin yerinde yeller eseceği kesindi. Neler olabileceğini düşünmeden önce yaşanmış İran örneğini iyi bilmek gerekiyor. Humeyni iş başına gelir gelmez, önce kendine destek veren solcu kesimi tasfiye etti, arkasından ordunun ve bürokrasinin üst kademesini.Ordu yetkisiz adamların elinde kaldığı için İran yıllarca Irak’la başa çıkamadı.

Eğer darbe başarılı olsaydı; Fetullah Gülen büyük bir merasimle Ankara’ya gelip Çankaya Köşküne oturacaktı. Zaten kendisi bu konuyu yıllar önce “Şartlar olgunlaşınca ülkeme döneceğim” diye açıklamıştı.

Sabah yazarı Mehmet Barlas her ne kadar CHP’nin siyasi boşluğu dolduracağını yazsa da ben tam ters kanaatteyim. FETÖ’cüler  AKP ve Cemaat içerisinden kadrolarını seçerlerdi, yıllarca kol kola yürüyenlerin başka türlü hareket etmesi de zaten düşünülemezdi.

Eğer AKP, FETÖ konusunda ciddi ise siyasi ayağın ortaya çıkarılması için gayret göstermelidir.

Özellikle de Bahçeli esip gürlemek yerine AKP’ye baskı yapmalıdır ki inandırıcı olsun.

(19.07.2019)

 

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com