SON DAKİKA

BİR ‘PSİKOLOJİK ŞİDDET’ MESELESİ (12.07.2019)

Bu haber 12 Temmuz 2019 - 6:43 'de eklendi ve 170 views kez görüntülendi.
960x100 px

Asırlardır karşısında durmak ve tamamen bir son vermek için mücadeleler verdiğimiz şiddet günümüzde pek çok farklı biçimde karşımıza çıkabiliyor. Bireyin fiziksel,cinsel,psikolojik, ekonomik yönden zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanan her türlü tutum ve davranışlar şiddettir. Temel olarak sadece fiziksel zarar vermeyi şiddet olarak değerlendiren bireyler var. Bu yanlış değerlendirme, ne yazıkki şiddetle ilgili daha çok bilinçlenmek gerektiğini gösteriyor bize.

Fiziksel şiddet ; Canlı herhangi bir varlığın bedenine uygulanan her saldırıdır.. Yumruk, tokat, tekme, boğaz sıkma, saç çekme, bir nesne ile yaralama, yaşam şartlarını sağlamama ya da canlıyı sağlık hizmetlerinden alı koyma, “öldürme” gibi tüm uygulamalar fiziksel şiddet oluyor.

Ekonomik şiddet; Kaynakların bireyler üzerinde tehdit edici, onur kırıcı biçimde kullanmaktır. Bununla beraber bakım vermek zorunda olunan bireye yeterli ekonomik bakımı vermemek, haksız ve isteğe bağlı olarak kişinin mallarına el koymak kasıtlı zarar vermek, bireyin üretime katılmak istemesin rağmen engellenmesi, yasal olmayan işlerde ve yaşta zorla, sosyal güvencesi olmadan çalıştırılması gibi tüm uygulamalar ekonomik şiddet uygulamalarıdır.

Cinsel şiddet; Birey ya da canlı herhangi bir rıza göstermediği halde, herhangi cinsel bir davranışta bulunmak ya da bulunmaya zorlamak cinsel şiddettir. İnsana hayvana istismar ve tecavüz, taciz ve saldırı, cinsel içerikli küfür ve hakaret etme, mektup, mesaj ya da metin okutmak, evlilik içi veya evlilik dışı tecavüz, cinsel içerikli video, görüntü izletmek gibi geniş bir yelpazeye sahiptir. Ayrıca bireyin cinsellikle ilgili bilgi ya da sağlık hizmeti almasını önlemek de cinsel şiddettir.

Psikolojik şiddet ise bu diğer tümünü kapsayan şiddet türü olarak çıkıyor karşımıza. Örneğin ekonomik şiddet psikolojik şiddet ile iç içedir. Bireyin ekonomik özgürlüğünün her biçimde kısıtlanması süreğen bir durumdur ve bireyin ruh sağlığını bozar. Aynı şekilde fiziksel şiddet ve cinsel şiddet de psikolojik olarak da zarar verdiğinden aynı zamanda psikolojik şiddeti de içerir.

Psikolojik şiddeti tek başına değerlendirirsek bireyin bedenine değil, ruh sağlığı ve duygularını hedef alır. Hakaret, küfür, bağırma, korkutma, sosyal çevresinden kopartma, sevdiği nesnelere zarar verme, şantaj, tehdit gibi tüm eylemleri içerir. Yani somut bir sonucun olmadığı şiddet tipidir. Birey sürekli huzursuz, korku ve kaygı dolu bir biçimde yaşamak zorundadır. Ayrıca bu şiddet türüne maruz kalmak bireyde yeme bozuklukları, uyku bozuklukları gibi fizyolojik zararlara da yol açabilir.yani yaşamsal işlevselliğini bozar.

Psikolojik şiddet konusunda danışanlarımızda belirgin olarak gördüğümüz, öne çıkan konular mobing ve ilişki içi psikolojik şiddet..  Mobing, bireye çalışma veya eğitim ortamında uygulanan şiddet türüdür. İşyerinde çalışanların yetkilerini kullanarak birbirlerine veya alt çalışanlarına uygulamış olduğu şiddet günün büyük kısmını işyerinde geçiren bireyler için sosyal anlamda da büyük sorunlar yaşamasına sebep olmaktadır.

Kadın erkek ilişkilerinde karşımıza çıkan psikolojik şiddette ise sürekli eleştiri, suçlama, tehdit ve zorbalık davranışlarını kapsayan duygusal şiddette aşağılama, utandırma davranışları kendi çıkarlarına uygun olacak şekilde çarpıtma gibi şiddet taktikleri vardır . Tüm bunlar Psikolojik şiddete uğrayan kişinin özgüvenini yok eden, yaşam direncini kıran, kişisi sosyal yaşantısından izole eden, iş yaşamını, arkadaş ilişkilerini allak bullak eden, verimlilik ve üretkenliği ciddi anlamda azaltan tutumlardır. Sonuç olarak depresyondan kaygı bozukluklarına kadar birçok ruhsal hastalığa sebep olur.

İlişkilerdeki psikolojik şiddette dikkat çeken durum çoğu zaman psikolojik yani duygusal şiddete maruz kalan kişi, bu durumu zorbalık olarak algılayamamasıdır. Bunun nedeni şiddetin yarattığı stres ile baş edebilmek için geliştirmiş olduğu savunma mekanizmalarıdır. Psikolojik şiddete uğrayan kişi, karşısındaki kişinin haklı olabileceğine dair düşünceler üretebilir, gerçekten beceriksiz olduğunu, aşırı duygusal olduğunu, başkalarının veya şiddet uygulayan kişinin kendisinden daha üstün veya zeki olduğunu, aslında tüm bunları onun iyiliği için yaptığını düşünebilirler.
Psikolojik şiddete maruz kalan bireylerin benliklerinde açılan derin yaralar dışarıdan gözlenebilir ölçüde olabilir. Ağlamaya meyilli, çekingen, sessiz, sürekli suçluluk duyguları içerisinde olup, sürekli hata yapacağını düşünen ve sık sık özür dileyen insanları çevremizde görmek mümkündür. Bunun bir ileri aşaması ne yazıkki depresyondan, travma sonrası stres bozukluğuna dek uzanan ağır psikiyatrik sorunlardır.

Peki psikolojik şiddet uygulayan bireyler kimlerdir?

Psikolojik şiddeti karşısındaki kişileri kontrol etmek ve onların üzerinde egemenlik kurmak için kullanan bireylerdir. Psikolojik şiddeti uygulayan kişilerin çoğunun öyküsünde çocukluk travmaları ve herhangi bir şiddetin mağduru olduğu bilgisi vardır. Bu kişilerin narsistik kişilik bozukluğu, sınır kişilik bozukluğu, antisosyal kişilik bozukluğu  ve sosyopatik özellikleri olabilir.

Bize psikolojik şiddet uygulandığını nereden anlarız?

Aslında bir çok birey psikolojik şiddet altındaysa bunun farkında olabiliyor. Engellemeye çalışanlar, o kişiden uzaklaşması gerektiğini bilenler mevcut. Fakat yukarıda bahsettiğim bazı savunmalar bazı bireylerde bunu farketmeyi engeller  ve bu durum ciddi zararlar oluşana kadar şiddetin sürmesine neden olur

Şimdi şu maddelere dikkat!

-Partneriniz sürekli sizi diğer insanların yanında utandırıyorsa

-Yaptığınız her şeyi eleştiriyor ve sizi hiçbir şeyi doğru yapamayacağınıza inandırmaya çalışıyorsa

-Size ya da sizin üzerinizden kırıcı, hoş olmayan şakalar yapıyorsa ve ciddiye alırsanız fazla alıngan olmakla ya da şakadan anlamamakla suçlanıyorsanız.

-Yaptığınız her hareketi ve söylediğiniz her sözü kontrol altında tutmaya çalışıyorsa.

-Yardımcı olmak yerine sürekli size yaptığınız hataları ve kusurlarınızı hatırlatıyorsa.

-Dış görünüşünüzle dalga geçerek (boyunuz, kilonuz vb.) kendinize olan güveninizin yok olmasına sebep oluyorsa

-Duygularınızı önemsemiyor, aşırı duygusal olduğunuzu ya da yanlış düşündüğünüzü savunuyorsa.

-Bazen onunla yalnız kalmaktan rahatsızlık duyuyorsanız

-Yaptığınız herhangi bir şeyi cezalandırmak için sevgisiz ve ilgisiz davranıp ders vermeye çalışıyorsa

-Hayallerinizi ve hedeflerinizi küçümsüyor, aptalca ve anlamsız olduklarını savunuyorsa

-Başkalarının bilmesini istemeyeceğinizi bildiği halde sırlarınızı ve kendinize saklamak istediğiniz özel anlarınızı diğer insanlarla paylaşıyorsa

-Çoğu konuda yetersiz olduğunuzu ve sizin için en iyi olanı kendisinin bildiğine inanıyorsa
Kendi problemleri ve mutsuzluğu için sizi suçluyorsa

-Israrla her zaman kendisinin haklı olduğunu savunuyor ve hatta “kanıtlar” çünkü siz hep haksızsanız.

-Sizi O‘nun için yeterli olmadığınıza inandırmaya çalışıyor, Her zaman sizden daha iyisini bulabileceğini dile getiriyor ve ilişkiniz için şükretmeniz gerektiğini savunuyorsa

-Yeri geldiğinde tehdit ediyor fakat bunun adına “tavsiyede bulunmak” diyorsa

-Yanlış anlamalara sebep oluyor ve sonrasında sizi aşkınızı ispat etmeye zorluyorsa.

Bu maddeler arttırılabilir. Fakat genel olarak bunlara bakarak ne derece psikolojik şiddet altında olabileceğinizi değerlendirebilirsiniz.  Ve kişi tüm bunları yaparken “senin iyiliğin için söylüyorum” “gerektiği gibi gibi davransan böyle olmazdı” “yaptım ama niye yaptım, bir sor” gibi cümleler kurar.

Unutmamak gerekir ki zarar veren hiçbir davranışın sebebi, o davranışı doğru yapmaz. Yani sebep önemli değildir. Ayrıca şiddeti kadın veya erkek olarak ayırmak da doğru değildir. Her iki cinssiyette de partnerine psikolojik şiddet uygulayan bireylerle karşılaşabiliyoruz.

Psikolojik şiddet, fiziksel şiddet gibi kolayca tespit edilemediğinden farkına varılması en zor ama en derin hasarları da bırakan bir şiddet türüdür ve asla hafife alınmamalıdır. Psikolojik şiddete uğrayan kişi, bu duruma müsaade etmemeli ve geç olmadan uzman desteği almalıdır.

Psk. Burçin Koyuncu
(12.07.2019)

Burçin Koyuncu
Burçin Koyuncuburcink_1988@hotmail.com
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com