SON DAKİKA

MÜREKKEP KURUMADAN (11.07.2019)

Bu haber 11 Temmuz 2019 - 7:07 'de eklendi ve 174 views kez görüntülendi.
960x100 px

Türkiye’de futbol kulüplerinin pervasızca para harcamalarının faturasının ağır olacağını, hatta işin sonuna gelindiğini son 4 yılda en az 30 kez yazdım.

‘Deniz bitti’ diye yazdım, ‘Türk futbolunu FIFA kurtaracak’ diye yazdım, ‘Transferlerini TL ile yapan kazanacak’ diye yazdım, ‘Alt yapıya önem verenler ayakta kalacak’ diye yazdım, ‘Dünyada futbol hem mali hem de sportif olarak büyürken, Türkiye’de maalesef küçülüyor’ diye yazdım, ‘Hasat değil, hesap dönemi’ diye yazdım, ‘Tükettikçe tükenecekler’ diye yazdım, ‘Çöküş başladı’ diye yazdım, ‘Doğru dürüst alt yapıdan oyuncu yetiştirilmediği gibi, yetişenler de yabancıların gölgesinde kaybolup gidiyor.Sonra da kulüplerimiz borç batağında diye sızlanıyoruz’ diye yazdım, ‘Alt yapıdan futbolcu yetiştiren kulüplere pozitif ayrımcılık yapılmalı’ diye yazdım. Konuyla ilgili canım sıkıldıkça yazdım da yazdım.

29 Mayıs tarihli ‘YABANCI PARAYLA TÜRK FUTBOLU’ başlıklı yazımı da ‘TL geliri ile yola çıkanların, Dolar ve Euro gideriyle aynı yolda devam etmesi mümkün değil. Bugün 500 bin Euro talep eden bir futbolcu sizden 3.5 milyon TL (eski parayla 3.5 trilyon) istiyor demektir. Tabi ki bugünkü kurla. Eğer peşin öderseniz ki bu mümkün değil bu kadar lira ödeyeceksiniz, 3, 5, 8 ay sonra ne olur bilinmez. Ödenecek para ikiye de katlanabilir. Bence bu konuda TFF, Kulüpler Birliği ve futbolu yöneten diğer paydaşların bir çözüm bulmasında yarar var’ cümlesiyle tamamlamıştım.

Dün TFF Başkanı Nihat Özdemir’in kulüp lisans talimatı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamayı görünce yıllardır yazdıklarımın boşuna olmadığını anladım. 29 Mayıs tarihli yazımdan 1.5 ay sonra, duymak istediğimi, daha doğrusu olması gerekenlerin yapılacağını okuduğumda kalemimin mürekkebini boşuna harcamadığımı hissettim.

TFF Başkanı Özdemir özetle; takım harcama limitlerini aşan kulüplerin yeni futbolcu tescillerinin yapılmayacağını, kulüplerin gelir gider dengesinin korunacağını, limitlerin aşılması halinde, puan silme, transfer yasağı ve kadro sınırlaması gibi yaptırımlara maruz kalacağı uyarısında bulundu.

Alınan bu kararlar hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmadan uygulanırsa inanıyorum ki, alt yapıdan daha çok genç yetişecek, kulüpler icra memuru görmekten kurtulacaktır.

Elektrikleri kesilen, personeline maaş ödeyemeyen, otobüsüne haciz konulan, rakip takımdan su isteyen, taraftarlarından para isteyen kulüp haberlerini okumaktan kurtulmamız için bu kararların alınması ve kimseye ayrıcalık tanınmadan uygulanması şart.

Üretmeden tüketme dönemi sona ermiştir.

Futbolumuza hayırlı olsun…

(11.07.2019)

Altay Varol
Altay Varolaltayvarol@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com