SON DAKİKA

PEMBE ŞEHİR PROJESİ, İKİ BİRİNCİLİK GETİRDİ

Bu haber 21 Haziran 2019 - 7:50 'de eklendi ve 330 views kez görüntülendi.
960x100 px

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından Ankara’da düzenlenen “Tarama ve Tarama Sonrası Teşhis Eğitimi-2” Programında Denizli, hedef nüfusu 70 bin ve üstü olan iller arasında hem meme kanseri hem de kolorektal kanser tarama sayılarında 2018 yılı içinde kendi grubunda Türkiye birincisi oldu.

 

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği (DİKAB) işbirliğiyle 2018 yılı Eylül ayında başlatılan Pembe Şehir Projesi kapsamında kanserin erken teşhisinde çok önemli olan taramaların arttırılması, Denizli’de yaş grubunda taranmadık kimse kalmaması yönünde bir dizi eğitim çalışmaları ve tarama faaliyetleri yapılmıştı. Tüm bu çalışmalar kapsamında 2018 yılında meme kanseri taramasında 40-69 yaş aralığındaki 42 bin 432 kişi, Kolorektal (Bağırsak) Kanser Taramasında 50-70 yaş aralığındaki 46 bin 423 kişi taramadan geçirilmişti. Gerçekleştirilen bu taramalar, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ödül töreninde hedef nüfusu 70 bin ve üstü olan iller arasında Denizli’ye her iki tarama türünde de birincilik ödüllerini getirdi. Ankara’da düzenlenen  “Tarama ve Tarama Sonrası Teşhis Eğitimi-2” programında Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara tarafından takdim edilen ödülü; ilimiz adına Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat aldı.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, kansere karşı verilen mücadelede erken tanının büyük önem taşımasından dolayı başlattıkları Pembe Şehir Projesi ile Denizli’ye iki ödül birden kazandırmanın gururunu yaşadıklarını belirterek; “Projemizi 2018 yılının son aylarında başlatmamıza rağmen kısa zamanda hızlı bir yol katettik. Özellikle projemizde amaç çalışan kadınlarımıza ulaşmaktı ve bunun için de birçok tekstil firmamızın bayan çalışanlarına eğitimler verdik, onları KETEM taramalarına davet ettik. Tabi İlçelerimizde de yoğun şekilde yapılan çalışmalarla tarama oranlarımızı yükselttik. Bu anlamda öncelikle Projemizi birlikte başlattığımız Denizli Milletvekilimiz Sayın Nilgün Ök’e, DİKAB üyesi kadınlarımıza, KETEM taramaları için kadınlarımızı Merkeze araçları ile taşıyan tüm belediyelerimize, gece gündüz demeden çalışan KETEM, Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerindeki çalışma arkadaşlarıma  ve tabii ki kendi sağlığına değer veren tüm vatandaşlarımıza çok teşekkür ederim”dedi

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com