SON DAKİKA

YAYLALAR YAYLALAR (13.06.2019)

Bu haber 13 Haziran 2019 - 7:27 'de eklendi ve 147 views kez görüntülendi.
960x100 px

Türkiye’de profesyonel ligler bir ay önce bitti. Geçen hafta da resmi olarak transfer dönemi başladı. 15 Gün sonra da neredeyse bütün takımlar topbaşı yaparak sezonun ilk kamplarını yapmaya başlayacak. Ancak hemen hemen hiçbir ligde şu ana kadar resmi mukavele imzalayan futbolcu yok.

Bunda en büyük etken kulüplerin mali açıdan yaşadıkları sorunlar. Mümkün olduğunca mevcut kadrolarını koruyup, belirlenen hedefe göre birkaç takviyeyle sezona başlamayı düşünen takım sayısı oldukça fazla. Yani mevcudu korumak şu anda izlenebilecek en iyi yol olarak görünüyor.

Şu anda en telaşlı olan kulüpler, Denizlispor gibi kadrosundaki oyuncuların büyük bölümüyle sözleşmesi sona erenler. Yeşil siyahlıların mevcudunda şu anda gençler hariç 5-6 oyuncu var. Yani en kısa zamanda en az 10 oyuncuyu bünyesine dahil ederek, 2 hafta sonraki ilk antrenmanda 5’e 2 oynayacak 2-3 grup kurması gerekiyor.

Tüm liglerde transfer görüşmelerinin oldukça minimum düzeyde kalması, neredeyse hiç imza atan futbolcu olmamasının bir sebebi de, bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak isteyen profesyonel oyuncuların kışlaları doldurması.

Sezonun bitmesiyle birlikte bugüne kadar askerlik görevini yapmamış futbolcular askere gitti. Türk Silahlı Kuvvetleri, tarihi boyunca hiç bugünlerde olduğu kadar bünyesinde futbolcu bulundurmamıştır. Eskiden Dünya Ordular Arası Futbol Şampiyonası organizasyonu vardı. (Araştırdım, en son 2013 yılında yapılmış.) Bu ay böyle bir organizasyon olsaydı, herhalde dünya şampiyonluğu cepteydi.

Haziran ayında vatani görevini yapacak olan futbolcular, Temmuz ayı itibariyle yeşil sahalara geri dönecek.

Bonservisi elinde olan oyuncular bugünlerde yanaşık düzen yaparken, ay sonunda da transfer masasına oturmaya başlayacak.

O yüzden transfer çalışmaları ve imza törenlerinin büyük bölümü Temmuz ayının başında olacak.

Futbolcuları anne-babaları kadar, kendilerine talip olan kulüpler de 4 gözle bekliyor demek yanlış olmaz herhalde.

Sadece askerler değil, kulüpler de şafak sayıyor bu yıl.

(13.06.2019)

 

Altay Varol
Altay Varolaltayvarol@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com