SON DAKİKA

S-400 KRİZİ (12.06.2019)

Bu haber 12 Haziran 2019 - 7:25 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.

Ülkemizin yüksek irtifa hava savunma sistemi mevcut değil. Bu ihtiyacı karşılamak için ABD’den Aptriot füzelerini satın almak istedik, vermediler.

Suriye’de iç savaş başladığında ülkemize yönelebilecek füze-uçak saldırılarına karşı ABD, Hollanda, Almanya Patriot bataryalarını ülkemize gönderdiler, canları sıkılınca da toparlayıp gittiler. ABD bize Patriot satmayınca, Rusya’dan S-400 füzelerini almaya karar verdik. ABD önce bu kararı ciddiye almadı, blöf yaptığımızı sandılar, olayın ciddiyetini anlayınca bizi vazgeçirmek için tehditlere başladılar. S-400 alırsak NATO sistemi ile uyuşmazmış, NATO sırları Rusya’ya gidermiş vs. oysa Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya NATO ülkeleri olmalarına rağmen S-300 almışlar, ABD’nin sesi çıkmamış.

ABD, S-400 almaktan vazgeçiremeyince tehdidi icraata yöneltti. ABD’de F-35 eğitimi gören pilotların eğitimini durdurdu. ABD’den 100 adet F-35 savaş uçağı almak üzere yıllar önce yapılmış antlaşmamız var. Türk savunma sanayisi F-35 uçakları için parça üretiyor. Ülkemizde 10 şirket F-35 uçakları için parça ve elektronik sistem üretiminde ve motor bakımında tedarikçi olarak görev alıyor. ABD’nin bize F-35 vermemesi durumunda, bu tedarikçi10 firma ile olan sözleşmelerin feshedileceği, tedarikçi başka ülkelere kaydırılacağı söyleniyor ki bu hacim 10 milyar dolar civarı imiş.

Türkiye’nin S-400 almaktan vazgeçmek gibi bir kararı şimdilik yok. Rus yetkililer teslimatın 2 ay içerisinde başlayacağını söylüyorlar. ABD’nin F-35 satmaması, hava kuvvetlerimizi ciddi olarak etkiler, çünkü elimizdeki savaş uçakları giderek yaşlanıyor, yenilenmesi lazım. ABD’nin F-35 satmaması bizi uçak almak üzere Rusya’ya yöneltebilir ki son günlerde bu konu tartışılıyor.

ABD’nin 1974 Kıbrıs Harekâtı sonrası bize uyguladığı silah ambargosunu yaşamış bir askerim, “Kötü komşu insanı mal sahibi yapar” derler ya aynen öyle oldu. ABD ambargosu sonrası biraz akıllandık, milli savunma sanayimizi kurmaya başladık. Bugün övünç kaynağımız olan ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN gibi kuruluşların temeli o zaman atıldı.

ABD’nin tehditleri belki yine 1974 sonrası olduğu gibi uyanıp kendimize gelmemizi sağlayacaktır. Biz ABD’ye de Rusya’ya da göbekten bağlı değiliz, içeride birlik ve ekonomik olarak güçlü olursak hiçbir tehdit bizi yıldıramaz.

(12.06.2019)

 

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com