SON DAKİKA

UZUN VADELİ PLANLAMA ŞART (11.06.2019)

Bu haber 11 Haziran 2019 - 8:01 'de eklendi ve 73 views kez görüntülendi.
960x100 px

Denizlispor’da uzun yıllar sonra futbolcu izleme komitesi kuruldu daha doğrusu böyle bir çalışma başlatıldı. Denizlispor’da da bir süre forma giyen teknik direktör Durmuş Ali Çolak’ın başında olacağı açıklanan ekibin mevcut transfer görüşmelerine katkısı oluyor mu bilmiyorum. Bu ekibin kimlerden oluştuğu da henüz açıklanmadı.

Bizim futbolcu izleme komitesi dediğimiz son yıllardaki moda deyimiyle Scout ekibinin faydalı olması için en az bir yıllık daha doğrusu bir sezonluk dönemin geçmesi gerekir. Çünkü bu ekip, sezon boyunca belirlediği oyuncuları sürekli izleme altına alır ve bir rapor hazırlar. Bir futbolcunun transfer edilip edilmeyeceğini belirlemek için bir iki maçını seyretmek yetmez, sezon boyunca performansını takip etmek gerekir.

Önümüzdeki 3 ay boyunca ne izlenecek bir maç ne de izlenecek bir futbolcu var. Eskiden takımda yıllarca forma giymiş futbolculardan oluşan bu ekip, teknik heyetle koordineli şekilde çalışmayı yürütür ve belli futbolcuları sezon boyunca izlerdi. Sezon sonunda da hazırlanan rapor yönetime sunulur ve transfer edilip edilmeyeceğine karar verilirdi. Yanlış hatırlamıyorsam Denizlispor 1.Lige düştükten sonra böyle bir çalışma da yapılmadı.

O yüzden transferler genellikle menajerler aracılığıyla yapıldı. Alt yapıdan yeteri kadar yararlanamayan Denizlispor, futbolcu izleme konusunda da zaman kaybetti. Yani elinde hiçbir zaman bir portföy olmadı.

Orta ve uzun vadede planlar yapılamadığı için günü daha doğrusu sezonu kurtarmanın peşine düşüldü. Alt yapıdan yetişen Recep Niyaz, Muhammet Himmet Ertürk ve Alperen Babacan gibi değerler bir süre sonra ellerini kollarını sallayıp gidiyor, bir iki sezon sonra bu gençlerin geri alınması için para ödeniyorsa, bunların hepsi programsızlığın, daha doğrusu ileriye dönük hiçbir planın olmamasından kaynaklanmaktadır.

Bu sezonun ve yapılanmanın milat olarak kabul edilmesi ve bundan sonraki çalışmaların bu yönde yapılması gerekir. Bugün Ali Çetin ve ekibi var, yarın başkaları gelecek. Ama bugün yeniden yapılanmaya başlanan böyle komitelerin sürekliliği şart.

Hangi başkan veya yönetim gelirse gelsin, hem kendi dönemini hem de kendisinden sonrakileri düşünmek zorunda.

Her sezon sonunda kimler gidecek, kimler kalacak, kimler transfer edilecek, kadro kurulabilecek mi endişelerinin artık geride kalması gerekir.

(11.06.2019)

Altay Varol
Altay Varolaltayvarol@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com