SON DAKİKA

BU ÇARK DÖNMEZ… (10.06.2019)

Bu haber 10 Haziran 2019 - 8:07 'de eklendi ve 178 views kez görüntülendi.
960x100 px

60’lı, 70’li yılları hatırlamadığım için, konuya bizim de ayağımıza top değmeye başladığı, radyodan maç dinlemeye son dönemlerinde de televizyonda izleme şansını elde ettiğimiz 80’li yıllardan başlamak istiyorum.

Cep telefonlarının olmadığı, internetin henüz Edirne’den içeriye girmediği o yıllarda, futbolcu transferlerinin nasıl gerçekleştiğini bizim yaşımızdakiler iyi hatırlar. Peşinde başka kulüplerin de olduğu TÜRK futbolcular, kimse ulaşamasın diye nasıl kaçırılıp otellerde günlerce konuk edilir, resmi imzalar atıldıktan sonra basın çağırılarak 9 sütuna manşetle kamuoyuna duyurulurdu.

Bu tür transferlerin benim aklımda kalan en sonuncusu, ilk yarıyı 3-0 mağlup kapattıktan sonra ikinci yarıda 4 gol atarak maçı 4-3 kazanan Fenerbahçe’nin o maçta 3 gol atan golcüsü Hasan Vezir’di. Asker ocağına ilk ayak bastığım gün olan 1 Haziran 1989 günü, Hasan Vezir’in Galatasaray’la anlaştığını okumuştum Sivas’ta nizamiyeden içeri girmeden birkaç saat önce.

O dönemin çocukları, tuttukları takımların futbolcularının fotoğrafları için gereğinden fazla çiklet alırdı bakkaldan. Albümler yaparlardı. Hatta, aynı futbolcunun iki aynı fotoğrafı varsa, eksik olanı bulabilmek için başkalarıyla fotoğraf değiştirirlerdi. Sadece 3 büyüklerin değil, tüm Anadolu’daki takımlardan her yıl cevherler çıkarılırdı. Alt yapılar altın madeni gibiydi. Sezon sonunda da adeta transfer savaşları yaşanırdı.

Ligler biteli 1 ay oldu. Bırakın Galatasaray, Fenerbahçe veya Beşiktaş’ın birbirlerinden oyuncu almak için savaştığını, Anadolu’daki herhangi bir takımın bir oyuncusu için kulüplerin kılını kıpırdatabildiğini görüyor musunuz?

Hem Süper Lig hem de Spor Toto 1.Ligde hangi futbolcunun altın dönemini yaşadığını ve transferin gözdesi olduğunu duyuyor musunuz?

Bir kulübün hem kendi kadrosunu güçlendirmek hem de rakibinin gücünü azaltmak için bir oyuncuya kanca attığını okudunuz mu?

Doğru dürüst alt yapıdan oyuncu yetiştirilmediği gibi, yetişenler de yabancıların gölgesinde kaybolup gidiyor.

Sonra da kulüplerimiz borç batağında diye sızlanıyoruz.

(10.06.2019)

 

Altay Varol
Altay Varolaltayvarol@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com