SON DAKİKA

GEÇ OLSUN GÜÇ OLMASIN (07.06.2019)

Bu haber 07 Haziran 2019 - 8:31 'de eklendi ve 235 views kez görüntülendi.
960x100 px

Tüm liglerde mücadelelerle dolu bir sezon daha geride kalırken, tüm kulüpler Ağustos ve Eylül ayında başlayacak yeni sezon için kolları sıvadı.

Yine yeni hedefler konulacak. Yine transfer piyasası hareketlenecek, onlarca teknik adam ve yüzlerce futbolcunun yeni takımları belli olacak. Kimileri bir üst lige giderken, kimileri işsiz kalmakla karşı karşıya kalacak. Yeni sezon bazen yeni umut olmuyor.

Böyle dönemlerde yapılan yanlış hesaplar maalesef kulüpleri kapanma noktasına getiriyor. Size geçen ay geride bıraktığımız 2018-2019 Sezonundan örnek vermek istiyorum. Türkiye 2.Lig Beyaz Grupta mücadele eden Manisaspor 34 haftalık periyotta 15 puan topladı. Sezonu 17.sırada tamamladı ve 3.Lige düştü. Ama 15 puanı da silindiği için puansız bir alt lige düştü. Aynı grupta son sırada kalan ve 3.Lige düşen Gaziantepspor ise 34 haftada 11 puan topladı ancak 45 puanı silinince eksi 34 puanla bir alt lige düştü. Kırmızı Grupta ise 3 puanı silinen Tokatspor bir alt lige düştü.Spor Toto 1.Ligde 3 puanı silinen Kardemir Karabükspor puansız 2.Lige düşerken, 6 puanı silinen Balıkesirspor Baltok sezonu 34 puanla tamamladı.

Manisaspor, Gaziantepspor, Balıkesirspor, Kardemir Karabükspor gibi takımlar, ait oldukları kentlerin en büyük armaları ancak bugün borç batağında çırpınıp duruyorlar. Sahada kazandıklarını masada kaybediyor, her geçen gün daha kötüye gidiyorlar. Zamanında yapılan yanlışlar, öden(e)meyen borçlar, hatalı transferler, bol keseden harcamalar, ‘Benden sonrası tufan’ mantığı maalesef kulüplerimizi bitirme noktasına getirdi.

Daha sezonun başlarında hangi takımların ceza alarak ligden düşeceği belli olmaya başladıysa, o liglerden hiçbir hayır gelmez. Ne futbolcu yetişir ne de ülke futbolu bir arpa yol kateder. Geride bıraktığımız sezon Spor Toto 1.Ligde daha sezon başında ortaya çıktığını gördüğümüz bu tablo, ligde kalitenin düşük kalmasına sebep oldu.

Hafta sonunda yapılan ve Nihat Özdemir’in yeni başkan seçildiği TFF Genel Kurulunda genellikle aynı sorunlardan bahsedildi. Hatta bir iki önemli isim söz alarak konuşma yaptılar ve sözlerini “DENİZ BİTTİ” diye tamamladılar.

O cümleleri duyunca 6 Aralık 2017 tarihli ‘DENİZ BİTTİ’ başlıklı köşem aklıma geldi.

Hani “Sadece 2 ve 3.Ligdeki takımlar değil, TFF 1.Ligdeki takımların yarısından çoğu da, borç girdabının içinde çırpınıp duruyor. Süper Ligde birkaç kulüp hariç diğerlerinin durumu da ortada. 3.Ligi, 2.Ligi, 1.Ligi, Süper Ligi kriz içinde olan bir ülkenin milli takımı dünya kupasına gidemeyince, ahlar vahlar yükseliyor. Herkes her şeyi biliyor da, işine gelmeyenler görmezden geliyor işte. Deniz bitti. Kral çıplak” cümlelerinin bulunduğu yazı…

(07.06.2019)

Altay Varol
Altay Varolaltayvarol@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com