SON DAKİKA

GÜNÜMÜZ BAYRAM ÇOCUKLAR (01.06.2019)

Bu haber 01 Haziran 2019 - 10:01 'de eklendi ve 118 views kez görüntülendi.

“….Bugün bayram erken kalkın çocuklar. Giyelim en güzel giysileri. Elimizde taze kır çiçekleri üzmeyelim bugün annemizi…” Bayramlarımız.. 80-90 dönemini yaşayanların aklına gelen, gelenekselliğin güzelliği ve masumiyetini anlatan Barış Manço’nun bu şarkısı olsa gerek. Peki çocuklarımız? Onların aklına ne geliyor bayram deyince?

Artık onlara bayram nedir diye sorduğumuzda güzel giysilerden akraba ziyaretlerinden , el öpme ve harçlık alma gibi konulardan bahsettiklerini görebiliyormuyuz?  Ne yazıkki hayır.. çünkü bayramın güncelleşmiş ismi TATİL .. ve bu tatil  ‘’bayram gelmiş görmediğimiz  eşimizi dostumuzu ziyaret edelim tatili ‘’ değil,  ‘’yoğun tempodan çıktık biraz dinlenelim , nereye gitsek? tatili ” ..

Günümüz ebeveynlerini bu konuda anlamak gerekiyor aslında. Eskiden bu kadar yoğun iş temposu yoktu ve  internet telefon gibi iletişim araçları yoktu. Bayram bir araya gelip sevdiklerimizle iletişim kurmaya bir araç gibiydi. Şuan hepsi bir telefonun ucunda. Zaten kutlamalar  artık arama bile yapılmadan sosyal medyadan çılgınca yapılabiliyor. Eski tadı vermediği kesin. Herkes ayak uydurmuş durumda.  

Peki geleneksel bayram tadını çocuklarımıza öğretmemek neyi eksiltir hayatından?  Bilmiyorlar ne yazıkki diyoruz. Neden ‘ne yazıkki’ ?  Alanın içerisinden bakarak bu konuya yorum yaparken ebeveynlere söylediğim şu.  Çocuklarımızın hatta kendimizin internet ve telefon bağımlısı olduğumuzdan yakınıyoruz. Çocuğumuz bizimle iletişim kurmak istemiyor.. telefon ve intenetten memnun bize ihtiyaç duymuyor.  İletişimini geliştiremeyen çocuk  doğal olarak kimle nasıl konuşması gerektiğini oturtamıyor ve toplum içerisinde iletişim kurmakta zorlanıyor. Böylece  asosyal bir yapının temelleri oluşmuş oluyor. Durumu kabullenen çocuk uzak durmayı bir savunma olarak benimsiyor ve bizlerden iyice uzaklaşıyor.  Böyle bir döngü var ne yazıkki.. 

 Durumdan şikayet etmek yerine onlara nasıl aktif iletişim kurabilecekleri konusunda yardımcı olmak bizim görevimiz. Bayramlar bunun için fırsat veriyor bize. Çocuğumuza bayramın bir mecburiyet olmadığını, bir arada kalabalık ortamlarda uzun zamandır görmediğimiz sevdiklerimizle sohbet edip çay kahve içmenin keyfini hissettirmeliyiz. Bunu bilmeyen bir çocuk için ‘’ bayram nedir bilmiyor, el öpmeyi bilmiyor, büyüklerini görmek yerine tatile gitmek istiyor’’ demeniz çok normal. Çünkü çocuk keyfini aldığı şeyi istiyor. Yani bayramların gelenekselliği keyifli hale gelirse, hiç bilmediği akrabaların aslında keyifli vakit geçirebileceği insanlar olduğunu görürse,  çocuğumuz yeni giysiler giyip bayram gezmesine çıkmaktan el öpüp harçlık almaktan mutluluk duyacaktır. Eskiden yapılan şey bu olduğu için çocuklar özenle bayramı beklerlermiş. İletişimin güzel olduğu eski bayramların geri gelmesini istiyorsak bunun için anne baba olarak elimizden geleni yapmalıyız. Çoğumuz bunun farkındayız ama şunu bilmek gerekiyor “Karanlığa kızacağımıza birer mum yakmalıyız.”

Gönlünüze göre sevdiklerinizle keyifli bir bayram geçirmeniz dileğiyle..

Psk. & Aile Danışmanı  Burçin KOYUNCU

(01.06.2019)

Burçin Koyuncu
Burçin Koyuncuburcink_1988@hotmail.com
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com