SON DAKİKA

KADIKÖYLÜ ÖĞRENCİLER, KLASİK MÜZİKLE TANIŞTI

Bu haber 23 Mayıs 2019 - 7:54 'de eklendi ve 312 views kez görüntülendi.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarından oluşan Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu, Buldan’ın Kadıköy Mahallesi’ndeki öğrencilere konser verdi. Klasik müzik ve çok sesli müzik ile tanışan bazı öğrenciler,  sahneye gelerek ilk kez tanıştıkları keman, viyola ve viyolonseli çalmaya çalışarak unutulmaz anlar yaşadı.

 

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarından oluşan Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu,  Buldan’ın Kadıköy  İlk ve Ortaokulunda konser verdi.  “Onlar bize gelmiyorsa biz onlara gideriz” sloganı ile il il gezerek öğrencilere klasik ve çok sesli müzikle tanıştıran  Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu’nun  dört gönüllü sanatçısı,  Kadıköylü öğrencileri ile buluştu.  Etkinliği, Kadıköy İlk ve Ortaokulu öğrencilerinin yanı sıra Buldan Belediye Başkan Vekili Musa Çetinel, İlçe Jandarma Komutanı Fahrettin Çoban,  Buldan Belediyesi Kültür Hizmetleri Müdürü Okan Çiftçi, Belediye Meclis Üyesi Aysel Mustak, Okul Müdürü Muhammed Cem Aktaş ile öğretmenler katıldı.

 

Kemanda Banu Yenilmez, viyolada Hande Taban, viyolonselde ise Başak Yalçın’ın yer aldığı Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu,  il il gezip klasik ve çok sesli müziği öğrencilerle buluşturmağı hedeflediklerini söyleyen topluluğun gönüllü keman sanatçısı Gündüz Öğüt, “öğrencilerimizin ufuklarının genişlemesini sağlamak ve onları sanatla buluşturmak istiyoruz. Ve bugün burada olmaktan da oldukça mutluyuz” dedi.

 

ÖĞRENCİLERLE SAHNEYİ PAYLAŞTILAR

Vivaldi’nin Dört Mevsim adlı eseriyle konsere başlayan Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu, seslendirdikleri  Beethoven gibi ünlü sanatçılarının eserlerinin yanı sıra “Daha Dün Annemizin Kolları’nda Yaşarken”,  Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” eseri de dinleyenleri mest etti.    Kadıköy İlk ve Ortaokul’daki etkinliklerini,  İzmir Marşı ile sonlandıran Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu,  hiç eline almamış olmasına rağmen keman, viyola, viyolonsel çalmayı hayal eden öğrenciler ile öğretmenleri sahneye davet etti.  Keman, viyola ve viyolonseli ilk kez dokunan ve çalmaya çalışan öğrenciler sahnede unutulmaz anlar yaşadı.  Kadıköy İlk ve Ortaokulu Müdürü Muhammed Cem Aktaş, Kadıköylü öğrencilere bu imkanı tanıyan Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu’na teşekkür etti. Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu’nun Kadıköy İlk ve Ortaokulu’ndaki etkinlikleri, aynı zamanda çocuk kitapları bulunan  devlet sanatçısı Gündüz Öğüt’ün söyleşisi ile devam etti.

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com