SON DAKİKA

‘MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YIL’ PANELİ 

Bu haber 20 Mayıs 2019 - 7:40 'de eklendi ve 106 views kez görüntülendi.

Denizli Müftülüğü, ‘Denizli’de Milli Mücadele’nin 100. Yıl’ etkinlikleri çerçevesinde Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde bir panel düzenledi.

 

Panele Vali Yardımcısı Halil Canavar, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, İl Müftüsü Mehmet Aşık ve eşi Hamiyet Aşık,  Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu,  Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Müftü Ahmet Hulusi Efendi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kemal Göz, İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin Palabıyık, Büyükşehir Belediyesi Kültür, Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, Pamukkale Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan, ilçe müftüleri, vaizler, sivil toplum kuruluş temsilcileri, din görevlileri, Kur’an kursu öğreticileri ve vatandaşlar katıldı.

İl Müftüsü Mehmet Aşık’ın oturum başkanlığı yaptığı panelin konuşmacıları, Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu ile Doç. Dr. Kemal Göz oldu.

.Panelin açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Mehmet Aşık, 15 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalinden dört saat sonra Denizli’de Müftü Ahmet Hulusi Efendi öncülüğünde başlatılan Milli Mücadele ateşinin yakılmasında müftüler ve din adamlarının etkisinin büyük olduğunu söyledi.Müftü Aşık, “Necip milletimiz Milli Mücadele’de, varlığını ve bağımsızlığını korumak için maddi-manevi bütün imkanlarını seferber ettiği bir dönemde din adamlarından biri olan Müftü Ahmet Hulusi Efendiyi bugün burada konuşacağız. Sancılı ve sıkıntı dönemlerde bu milletin hizmetinde olan din adamlarını hayırla yâd edeceğiz. Konuşmacılarımız da bu konuda bilgi ve araştırmalarını bizlere aktaracaktır.” şeklinde konuştu. Konuşmalarında ardından program hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com