SON DAKİKA

PAÜ’DEN BİR İLK ‘ATIKMATİK PROJESİ’

Bu haber 20 Mayıs 2019 - 7:36 'de eklendi ve 75 views kez görüntülendi.

Pamukkale Üniversitesinde çevrenin korunmasına yönelik olarak geri dönüşüm konusunda önemli bir proje daha hayata geçti.

 

Göreve geldiği günden bugüne Pamukkale Üniversitesinin fiziki, teknik cihaz ve altyapı,  araştırma altyapısı gibi geliştirme projelerinin yanında sosyal sorumluluk projeleriyle sokak hayvanlarına ve doğayı korumaya yönelik çalışmalara imza atan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve Pamukkale Üniversitesi Yönetimi, “Sıfır Atık” projesine Atıkmatikler ile katkı sunuyor.  Geri dönüşümü teşvik etmek ve doğayı korumak amacıyla Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Yerleşkesinde farklı ve yeni bir hizmet olan, atıkları ayrı toplamayı özendiren yeni bir uygulama başlatıldı.

“Kaynaklar Daha Verimli Kullanılsın”

Konu ile ilgili olarak Pamukkale Üniversitesi Rektör Prof.Dr. Hüseyin Bağ şu açıklamalarda bulundu: “Bu proje, Cumhurbaşkanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığımız tarafından yürütülen ve 2020 yılından itibaren yürürlüğe girecek olan Sıfır Atık Yasası ve bununla ilişkili olarak yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında üniversitemiz için uygulamaya geçirilmiş bir çalışmadır. Sıfır Atık, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedeftir. Bu bağlamda kampüsümüz içerisindeki öğrenci yoğunluğu ve oluşan günlük atığın miktarı düşünüldüğünde hem çevremiz hem de yaşadığımız yer kürenin daha sağlıklı bir geleceğe sahip olması için bu ve benzeri projelerin çok değerli olduğunu düşünüyorum”. Aynı zamanda Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan tarafından çok büyük önem atfedilen ve desteklenen Sıfır Atık Projesi kapsamında farklı projelerin de üniversitemizde yavaş yavaş hayata geçirildiğini ve önümüzdeki günlerde de yeni ve farkındalık meydana getirecek projelerin uygulamaya geçirileceğini ifade etti.

 

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com