SON DAKİKA

EKONOMİDE TEHLİKE ÇANLARI (17.05.2019)

Bu haber 17 Mayıs 2019 - 7:14 'de eklendi ve 132 views kez görüntülendi.

Son dört ayda bütçe açığı 55 milyar lira olmuş, eğer bu hızla giderse yılsonunda 200 milyarı aşar ki bunu bütçe kaldırmaz. Çare IMF’ye başvurmak olur.

Neden bu kadar açık veriliyor?

ÖTV ve KDV bazı kalemlerde düşürülmesine rağmen piyasalarda bir rahatlama yok. Alış-veriş giderek azalıyor, milletin cebinde para yok, olan da harcamaktan çekiniyor. Bu sonucu net olarak görmek için ev ve araba satışlarına bakınız. Geçtiğimiz Nisan ayında araba satışları %56, konut satışları %18 düşmüş.

Satışların düşmesi vergilerin azalması demektir.

Vergilerin azalmasına diğer bir sebep işsizlik oranının artması.

İşsizliğin artması, harcamanın azalması, vergilerin düşmesi demektir.

Bütçe gelirlerinin ciddi ölçüde azalması üzerine iktidar Merkez Bankasındaki “İhtiyat Akçesi”ne göz koymuş. Merkez Bankası savaş, afet, kıtlık, karmaşa gibi öngörülemeyen durumlar için ayırdığı kara gün parası “İhtiyat Akçesi”ni bütçeye ekleme kararı almış. Çünkü kullanacak başka kaynak kalmamış. Ülkemizin yaşadığı en büyük ekonomik krizlerde bile bu paraya şimdiye kadar hiç dokunulmamış.

Dış borç yükseliyor, döviz fiyatlarındaki artış bir türlü durdurulamıyor ama iktidarımız bu sorunları çözmek yerine İstanbul’u kaybetmemek derdinde. Sanki İstanbul’u alsalar bütçeye para akacak.

İçerideki sorunlar yetmezmiş gibi ABD ile sorun yaşıyoruz. Suriye ayrı bir dert…

Çözüm elbette var. Zaten sorun olmasa çözüm diye bir şey de söz konusu olmazdı. Aklımızı başımıza alırsak, düşünmeyi,  eleştirmeyi öğrenirsek “Her şey çok güzel olacak”.

(17.05.2019)

 

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com