SON DAKİKA

14 GÜNDE 14 ŞEHİT (16.05.2019)

Bu haber 16 Mayıs 2019 - 7:46 'de eklendi ve 113 views kez görüntülendi.

PKK’nın yıllardır bilinen taktiğidir, baharın gelmesi ile beraber yurt dışından yurt içindeki üs bölgelerine sızarlar. Bu sızma esnasında ya hedef birlikleri ile ya da görev yerlerine giden yollarda güvenlik güçleri ile çatışmaya girerler. Meşe ağaçları iyice yaprak açana kadar teröristler gizlenme imkânı bulamazlar, hedef olurlar. Geçtiğimiz yıllara da bakarsanız Nisan-Mayıs ayları çatışmaların yoğunlaştığı, şehit sayısının da arttığı dönemdir.

TSK son dönemde başta İHA ve SİHA’lar olmak üzere üstün silahlara ve teknolojik imkânlara sahip olsa da teröristlerin de ABD malzemelerine ve silahlarına sahip olduğu unutulmamalı. PKK yıllardır aynı taktiği uygularken neyin peşinde koşuyor? PKK saldırılarının amaçları şunlardır;

-Fazla sayıda şehit verilmesi iktidara ve güvenlik güçlerine olan güveni azaltır, toplumsal baskı iktidarı “Silahla çözüme hayır” noktasına yöneltir ki bu yaşandı ve maalesef hüsranla sonuçlandı.

– PKK, sürekli operasyon yapılması ve ağır kayıplar vermesine rağmen hala güçlü olduğunu göstermek istiyor olabilir.

-Ülkemizin içeride ve dışarıda gücün zayıf olduğunu, güvenlik güçlerinin yetersiz olduğunu göstermek ve itibar kaybettirmek istiyor olabilirler.

-Kandil’in hala yerinde durduğu ve elebaşlarının sağ olduğu mesajını vermek istiyor olabilirler.

Ülkemiz şu anda İran hududunda, Irak’ta ve Irak hududunda, Suriye’de terörle mücadele ediyor. Bu kadar geniş ve zor arazi koşullarında terörle mücadele kolay değildir. Çünkü terörist tankıyla, topuyla, uçağıyla düzenli ordu gibi savaşmaz. Hava ve arazi şartlarından istifade eder, güvenlik güçlerinin zayıf anlarını gözetler, günlerce istihbarat yapar, en hassas zamanı yakalayıp eylem yapar. PKK için bir güvenlik görevlisinin şehit edilmesi ve TV’lerde yayınlanması çok önemli bir propaganda malzemesidir. Bir şehit on katı yalanla propaganda malzemesi olarak kullanılır.

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin en tehlikeli silah ölümü göze almış insandır. Bu nedenle hedef; çok terörist öldürmekle övünmek yerine çok insanı terörist olmaktan vazgeçirmek, devletin gücüne inandırmak olmalıdır.

(16.05.2019)

 

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com