SON DAKİKA

İÇE KAPANDIK (15.05.2019)

Bu haber 15 Mayıs 2019 - 7:00 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.
960x100 px

İktidar için İstanbul’u almak gündemin en önemli meselesi. İktidar İstanbul’u almak için seferber olunca medya da onların takipçisi olmak zorunda kaldı. Oysa ülkemizin başında büyük sorunlar var ve bu sorunlar medyada fazla yer almadığı için milletimiz ne olduğunu tam olarak bilmiyor.

Bir Suriye belamız var. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekâtları ile işgal ettiğimiz Suriye topraklarında askerlerimiz mevcut, o bölgede yaşayan halkın neredeyse tüm ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz.  Bu bölgelerde karşımızda bulunan PYD/PKK güçleri arada taciz ateşi açıyorlar. Mehmetçiklerden şehit ve yaralananlar oluyor. Operasyon yapamıyoruz çünkü ABD ve Rusya PYD’nin arkasında.

Suriye’de bir başka bela da İdlip’te. El Kaide’ye ve IŞID’e bağlı HTŞ (Hayat Tahrir-i Şam) İdlip’te Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusunu devre dışı bırakıp bölgeye hâkim oldu. İdlip civarında askerlerimizce kurulan 12 gözlem noktası mevcut. Gözlem noktalarının amacı İdlip’te çatışmaları önlemek. İdlip’te olacak bir çatışmadan kaçacakların sığınacağı tek yer Türkiye. Bunu önlemek için İdlip’te kalıcı barışın sağlanmasını istiyoruz. Ancak Suriye hükümeti bizimle aynı fikirde değil, kendi topraklarında kurtarılmış bölge istemediği için Rusya’nın desteği ile İdlip’te adım adım ilerliyor.

HTŞ’nin çatışmadan vazgeçip teslim olmak ya da bölgeyi terk etmek gibi niyeti henüz yok.  Türkiye’nin İdlip’te tek başına veya Rusya ile barışı sağlama ihtimali giderek azalıyor. İbre çatışmalardan yana dönüyor. Güçlenen Esat Rusya’yı da ikna ederek İdlip’e saldıracak gibi görünüyor.

İdlip’te HTŞ saflarında savaşan Uygur asıllı teröristler varmış, bu yüzden Çin hükümeti Suriye rejimine destek veren açıklamalar yapıyor ve savaşa müdahil olmak istiyormuş.

Ayrıca Suriye rejiminin yanında İranlı ve Filistinli muharip güçlerin de savaştığı söyleniyor.

Anlaşılan karşımızda HTŞ, PYD, Suriye, Rusya, Çin, İran ve ABD var.

Burası mı çok önemli, İstanbul mu?

(15.05.2019)

 

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com