SON DAKİKA

ENGELLİ KADINLARIN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

Bu haber 10 Mayıs 2019 - 8:12 'de eklendi ve 31.814 views kez görüntülendi.

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, engelli kadın ve kızların sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. Öztürk verdiği yazılı soru önergesi ile engelli kadın ve kızların sorunlarıyla ilgili her hangi bir mücadelenin ve çalışmanın olup olmadığını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu.

 

Türkiye’de engelli kadın ve kızların yaşamış olduğu sorunları ve devletin bu konuyla ilgili yapmış olduğunu çalışmaları gündeme getiren İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a engelli kadın ve kızların sorunlarına yönelik cevaplaması için soru önergesi verdi.

 

Türkiye’de engellilerin yüzde 57,2’sini kadınların oluşturduğunu belirten Öztürk; “Engellilerle ilgili en güncel resmi rakamlar 2011 yılı TÜİK Nüfus ve Konut Araştırması verileridir. Buna göre Türkiye’de engellilerin yüzde 57,2’si kadındır. Türkiye’de engelli kadınlar ve kız çocukların eğitim, sağlık, istihdam, haklara erişim ve katılım durumuna odaklanan herhangi bir resmi istatistik ve analiz bulunmamaktadır. Engelli kadınlara ve kız çocuklara yönelik toplumsal cinsiyet temelli şiddet ve ayrımcılığa ilişkin devlet kurumlarında herhangi bir derinlemesine çalışma olmadığı gibi, koruyucu önlemleri içeren bir politika da yoktur. Toplumsal cinsiyet temelli şiddetle mücadeleye dair yasal-koruyucu önlemler engelli kadınlar için de geçerlidir, ancak, engellilerin kendilerine özgü koşulları dikkate alan bir şiddetle mücadele planı devlet tarafından geliştirilmemişti” dedi.

 

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk soru önergesinde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a şu soruları yönetti: “ Türkiye’nin engelli haritası çıkarıldı mı?  Türkiye’de kaç tane engelli kadın var? Engelli kadınlarla ilgili sosyal politikalarımızda ne gibi gelişmeler sağlandı? Engellilere yönelik kamusal hizmetlerin tasarımında, uygulanmasında ve izlenmesinde toplumsal cinsiyet eşitliği gözetilmekte midir? Bunun için hangi göstergeler geliştirilmiştir? Engelli kadınlara yönelik hak ihlallerini önlemek ve kadınları güçlendirmek için Devletimiz 2009 yılından bu yana hangi yasal önlemleri almıştır? Bu yasal önlemleri “CRPD” Uluslararası Sözleşme ’ye dayandırmış mıdır?”

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com