SON DAKİKA

KONUMUZ YİNE TERÖR! (07.05.2019)

Bu haber 07 Mayıs 2019 - 7:11 'de eklendi ve 91 views kez görüntülendi.

Pazar günü 4 şehidi son yolculuğuna uğurladık. Aynı gün Hakkari’den 2 şehit haberi daha geldi, üç günde 6 şehit verdik. Suriye’de Tel Rıfat Bölgesinde çıkan çatışmada bir yüzbaşımız şehit oldu. Bordo bereli yüzbaşımız deniz komandosu imiş ve özel kuvvetlerde bir yıldır görev yapıyormuş.

Şehit haberlerini duyunca gözlerim doluyor, dayanamıyorum, haberleri özellikle de cenaze törenlerini izleyemiyorum. O bölgede görev yaptım, şehit ailesinin ve silah arkadaşlarının ruh hallini çok iyi bilirim.

Haziran seçimleri öncesine dönünüz; Kandil’e bayrak dikecek, PKK’nın kökünü kurutacaktık. İnsansız hava araçlarımız teröristleri hareketsiz bırakmıştı, inlerinde imha ediyorduk. Kandil operasyonu nereye kadar devam ettirildi ve neden sonuçlandırılmadı bu konuda bir bilgimiz yok. Ancak karların erimesi ve ağaçların yeşermesi ile teröristlerin Türkiye topraklarına sızma girişimi yıllardır bilinen bir taktiktir. Yaz gelince operasyon yoğunluğu artar. Hakkari’de 5 şehit verdiysek o bölgede aşırı bir hareketlenme var demektir. Demek ki PKK kışın yine güç kazanmış, saldırı yapacak imkana kavuşmuş. Hükümetimiz Kandil bölgesine yönelik operasyonları muhtemelen yeniden başlatacaktır.

Kuzey Irak yıllardır başımıza bela iken buna bir de Suriye eklendi. Suriye’de Tel Rıfat bölgesindeki çarpışmalarda bir yüzbaşımız şehit oldu. Tel Rıfat’ta Ruslar var, Ruslar ve PYD içi içe. Milli Savunma Bakanlığı PYD hedeflerinin ağır silahlarla vurulduğunu söylüyor ama Tel Rıfat’ta bir operasyon yapamıyoruz çünkü Ruslarla aramızın bozulması ihtimali var. ABD PYD’yi koruyup silah, malzeme ve eğitim desteği veriyor. Ruslar bizim belli hattan ileri gitmemizi istemiyor. Suriye’nin İdlip bölgesinde Rusya ve Esat güçleri yerleşim alanlarını bombalıyor, İdlip’te 12 kontrol noktasında askerimiz var. İdlip’teki olası bir göçte binlerce insan sınırımıza akın edecek. İdlip’te Suriye hükümetinin terörist diye nitelendirdiği gruplar mevcut, Türkiye İdlip’te ateşkesi sağladıktan sonra, radikal gruplar Türkiye yanlısı Özgür Suriye Ordusunu bölgeden çıkardı, Suriye hükümetinin kendi topraklarında bir çıbanbaşı gibi duran İdlip’e er geç müdahale etmesi kaçınılmaz.

Kemal Kılıçdaroğlu “Ortadoğu bataklığına girmeyelim” derken başbakan Davutoğlu onu bilgisizlikle itham ediyor ve “Ortadoğu’da bizden habersiz yaprak kıpırdamaz” diyordu. Şimdi ne Suriye’den çıkabiliyoruz ne de istediğimiz güvenli bölgeyi (30-35 km) tesis edebiliyoruz.

Suriye’de tam bir bataklığa saplandık, şehitlerimiz yanlış politikanın kurbanları olurken bizlere de gözyaşı dökmek kalıyor.

(07.05.2019)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com