SON DAKİKA

DOĞUŞTAN KALP AÇIKLIĞINA DİKKAT

Bu haber 04 Mayıs 2019 - 7:12 'de eklendi ve 532 views kez görüntülendi.

Uzmanlar, doğuştan kalp açıklığı olarak bilinen ‘PFO’ya dikkat edilmesi ve ilerleyen dönemlerde felç ve kalp krizine karşı kontrolünün mutlaka yapılması uyarısında bulunuyor. Özel Denizli Tekden Hastanesi Kardiyoloji Uz. Dr. Nihat Pekel, 8 yıl önce kalp krizi geçirmiş, bir yıl önce de geçici felç geçirmesi nedeni ile hastaneye başvuran bir hastayı hastane doktorlarından Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Ünlü ile muayene ettiklerini söyledi.

Pekel, “Beyin arterine emboliyi açıklayacak diğer bir neden bulunmayıp bize yönlendirilen 54 Yaşında bayan hastamızda saptadığımız doğuştan kalp açıklığının ‘PFO’ halk arasında şemsiye yöntemi olarak da bilinen özel cihazlarla ameliyatsız olarak kapalı yöntemle kapattık. Hastamıza bu işlemi narkoz vermeden, kasıkta bulunan toplar damara iğne ile girerek, kateter dediğimiz özel borularla kalbin sağ tarafından açıklığa ulaşarak gerçekleştirdik. Hastamızı da ertesi gün şifa ile taburcu ettik. Burada ilginç olan bu hastamızın beyin felcinden yaklaşık 8 yıl önce kalp krizi geçirmiş olması ve bu olayında yüksek ihtimalle mevcut kalp açıklığına bağlı muhtemel pıhtı atması durumu olduğudur. Çünkü biz bu hikayeden dolayı hastamıza kalp damar anjiyosu da yaptık ve önceden tıkalı olan kalp damarının şu anda tamamen normal ve açık olduğunu saptadık” dedi.

Embolinin genelde felç geçiren hastaların yapılan kalp muayenelerinde tespit edildiğini ifade eden ve mutlaka müdahale edilmesi gerektiğini dile getiren Pakel şunları söyledi:

“Diğer organlara olan emboliler fark edilmeyebilir. Biz bu açıklıkları genelde felç geçiren hastaların yapılan kalp muayenelerinde saptıyoruz. Özellikle nöroloji uzmanları tarafından beyin arteri embolisinin diğer nedenleri saptanmadığında ve emboli nedeni gizli olarak kalmışsa bu PFO dediğimiz oluşumun bazı özel tetkiklerle araştırılması gerekir. Tanıda en çok kullandığımız EKO dediğimiz kalp ultrasonu işleminin yemek borusundan yapılan endoskopik versiyonudur. Burada yemek borusunun kalbin kulakçıklarına olan yakınlığı nedeni ile kalbin kulakçıklarının ayıran bölme çok net olarak değerlendirilmektedir. Bu özel tetkikle PFO varlığı ve buradan sağdan sola serbest geçiş olduğu kanıtlandıktan sonra tedavide iki seçenek vardır. Ya uzun dönem güçlü kan sulandırıcı ilaçlar kullanarak toplar damarlarda pıhtı oluşumunu engellemek yada özel olarak üretilmiş cihazlarla açıklığı kapatmak gerekir.”

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com