SON DAKİKA

YAŞLI ÇİFTTEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Bu haber 20 Nisan 2019 - 8:05 'de eklendi ve 136 views kez görüntülendi.

Buldanlı Süleyman Kocaefe ile eşi Mine Kocaefe, 2010 yılında satın aldıkları koruma altındaki dede yadigarı tarihi evin restorasyon çalışmalarını da üstlendi.

 

Buldanlı Kocaefe ailesi, Helvacılar Mahallesi Sögütdibi Mevkii’nde bulunan dede yadigarı tarihi evi satın alarak restorasyonunu üstlendi. Restorasyon projesini Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği hazırlattıklarını belirten Süleyman-Mine Kocaefe çifti, aile dostları İbrahim Zivralı ile Mimar Nazlı Keçeçi ile birlikte Belediye Başkanı Mustafa Şevik’i ziyaret etti. Başkan Şevik’e restorasyon projeleri ile ilgili bilgi veren Süleyman Kocaefe, “Koruma altındaki dede yadigarı evi, 2010 yılında satın aldık.  Mimar Nazlı Keçeci, onarım ve restorasyon projesi ile ilgili çalışmalara başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek verdi. Burası en kısa zamanda restore ederek, turizme kazandırmayı amaçlıyoruz” dedi.

“BUNUN GİBİ ÇOK EVİMİZ VAR”

Başkan Şevik, Buldan’ın ahşap ve cumbalı 164 eski evleri ile 32 sokağının koruma altına alındığını hatırlatarak “Kocaefe alisine bu örnek davranışlarından dolayı teşekkür ederiz. Ancak, bunun gibi çok sayıda evimizin restore edilerek turizme kazandırılması gerekiyor. Biz belediye olarak imkanlarımız doğrultunda hem ‘sokak sağlamlaştırma’, hem de evlerin korumasına yönelik çalışmalarımız devam edecek. Ancak, yeterli olmayacak. Bu konuda Buldanlı iş adamlarımızın da desteğine ihtiyacımız var” diyerek çağrıda bulundu.

 

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com